Korona królowej Elżbiety II ma prawie 3 tysiące kamieni szlachetnych. "Prawie nierealna"

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II
Brytyjska korona państwowa
Źródło: Christopher Furlong/Getty Images
Nie sposób nie zauważyć brytyjskiej korony państwowej, która umieszczona jest na trumnie królowej Elżbiety II. To symbol "majestatu i wolności", który mieni się blaskiem tysięcy kamieni szlachetnych. Jak się okazuje, nie tylko zachwyca, ale też wzbudza kontrowersje.

Hołd dla królowej Elżbiety II

Brytyjczycy składają hołd królowej Elżbiecie II w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim w Londynie, gdzie znajduje się trumna z jej ciałem. Na niej znajduje się Royal Standard, czyli flaga reprezentująca głowę państwa i Wielką Brytanię, wieniec kwiatów, jabłko królewskie, berło oraz brytyjska korona państwowa.

Brytyjska rodzina królewska

DD_20220909_Woroch_live_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę II
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę II
Platynowy jubileusz królowej Elżbiety II
Platynowy jubileusz królowej Elżbiety II
Elżbieta II od 70 lat na tronie
Elżbieta II od 70 lat na tronie
Królowa Elżbieta II odpisała na list Wanessy
Królowa Elżbieta II odpisała na list Wanessy

Ten ostatni symbol szczególnie przyciąga wzrok. Korona wysadzana jest prawie trzema tysiącami kamieni szlachetnych, w tym 2868 diamentami, 273 perłami, 17 szafirami, 11 szmaragdami i 5 rubinami. Powstała w 1937 roku, na koronację króla Jerzego VI, ojca Elżbiety II. Zastąpiła cięższą i niedopasowaną do głowy nowego monarchy koronę z czasów królowej Wiktorii.

Elżbieta II zakładała ją na coroczne uroczyste otwarcie parlamentu, podczas którego odczytywała przygotowane przez rząd przemówienie, przedstawiające jego plany legislacyjne. Dziennikarz Clive Myrie widział brytyjską koronę państwową z bliska, mówił o niej: "prawie nierealna". Natomiast historyczka Anna Keay powiedziała w rozmowie z BBC, że roztacza taki blask, że "czasami trudno na nią patrzeć".

Bezcenny symbol majestatu i suwerenności

Korona jest nie tylko zachwycająca, ale także kontrowersyjna. Po śmierci Elżbiety II w mediach społecznościowych pojawiły się apele o zwrot 317-karatowego diamentu Cullinan II, stanowiącego część diamentu Cullinan, największego nieoszlifowanego diamentu, jaki kiedykolwiek odnaleziono. Został on wydobyty w 1905 roku na terenie obecnego RPA w "szczytowym okresie brytyjskich rządów kolonialnych" - napisał portal Metro. Dwa lata później diament podarowano królowi Edwardowi VII, a następnie został pocięty na 9 mniejszych.

BBC podało, że oszacowanie dokładnej wartość brytyjskiej korony państwowej i pozostałych klejnotów koronnych "jest właściwie niemożliwe". Zdaniem królewskiego eksperta Alastaira Bruce'a, królewska kolekcja nie ma wartości pieniężnej.

- Nazywanie jej bezcenną jest rozsądne, ale możesz po prostu dodać tyle zer, ile jest diamentów w kolekcji - stwierdził.

Prawdopodobnie król Karol III, zgodnie z tradycją, w czasie koronacji założy inną koronę, św. Edwarda. Brytyjską koronę państwową włoży na głowę przed opuszczeniem Opactwa Westminsterskiego, w którym odbędzie się uroczystość. Następnie, podobnie jak Elżbieta II w poprzednich latach, będzie nosił koronę podczas otwarcia parlamentu, a także przy innych oficjalnych okazjach.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN 24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!