Newsy

Karol III oficjalnie ogłoszony monarchą Zjednoczonego Królestwa. "Królowa nie żyje, niech żyje król”

Newsy

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Pałac Świętego Jakuba w Londynie

Kilkadziesiąt godzin po śmierci Elżbiety II jej najstarszy syn, Karol, został oficjalnie proklamowany na króla Zjednoczonego Królestwa. Podczas zebrania Rady Akcesyjnej w Pałacu św. Jakuba w Londynie akt proklamacji podpisali m.in. książę William, nowy następca tronu, królowa małżonka Camilla oraz premier Liz Truss.

Proklamacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa

Zanim Karol został proklamowany na króla, 10 września o godzinie 10:00 czasu londyńskiego (11:00 w Polsce) odbyło się spotkanie Tajnej Rady Wielkiej Brytanii (Privy Council), w skład której wchodzi 200 najwyższych rangą ministrów i 14 dyplomatów państw, w których brytyjski monarcha jest głową kraju oraz burmistrz Londynu. Powołani do Rady Akcesyjnej odczytali deklarację o dacie i miejscu śmierci królowej oraz akt powołania nowego króla. Akt proklamacji jako pierwszy podpisał syn nowego króla, książe Walii, William, następnie swój podpis złozyła królowa małżonka Camilla, później kolejno: Penny Mordaunt, premier Liz Truss, arcybiskupowie Canterbury i Yorku, a następnie pozostali członkowie rady.

Po tym, jak wszyscy uprawnieni do tego złożyli swoje podpisy, uczestnicy wydarzenia przeszli do sali tronowej, gdzie dołączył do nich nowy monarcha. Symboliczne wydaje się, że tron, który znajduje się w pomieszczeniu, ma naniesiony emblemat EIIR - Elizabeth II Regina, którym posługiwała się jego matka. Zanim Karol został oficjalnie ogłoszony królem, złożył oświadczenie o śmierci królowej Elżbiety II, wyraził swój smutek i podziękował za wsparcie, które jako rodzina królewska otrzymują w związku z tym smutnym doświadczeniem. Podzielił się także krótką refleksją na temat życia i poświęcenia dla narodu swojej matki. Zobowiązał się, że przyjmując obowiązki wynikające z konstytucji, będzie podążał za przykładem królowej Elżbiety II, złożył oświadczenie o dochowaniu wierności Parlamentowi, wspomniał też o tym, że liczy na wsparcie królowej małżonki Camilli. Na koniec król zadeklarował wierność kościołowi Szkocji i podpisał dokument, na którym następnie podpisy złożyli książę Walii William i królowa małżonka Camilla, świadkowie złożonej przez króla przysięgi. Swoje podpisy złożyli również członkowie rady, w tym, przedstawiciele kościoła Szkocji. W tym samym czasie za oknem słychać było dźwięki orkiestry.

Następnie Karol musiał podjąć decyzje związane z zachowaniem ciągłości rządów, w tym wyrazić zgodę na używanie dotychczasowych pieczęci, do chwili kiedy nowe nie zostaną przygotowane. Po tym wydarzeniu opuścił salę razem z Williamem i Camillą. Dopiero po wypełnieniu tej powinności o godzinie 11:00 czasu londyńskiego (12:00 w Polsce) akt proklamacji został odczytany z balkonu w Pałacu św. Jakuba, w którym odbyło się spotkanie Rady Akcesyjnej. Kolejno odczytano akt w starej siedzibie giełdy, Royal Exchange, w Edynburgu, Cardiff i Belfaście.

Dla uhonorowania nowego króla w chwili odczytania aktu proklamacji flagi zostały na podniesione na pełną wysokość masztu na 24 godziny. Jutro ponownie zostaną opuszczone do połowy i pozostaną tak do końca żałoby.

Podczas tej wyjątkowej uroczystości królowi Karolowi III towarzyszyli jego żona, Camilla, która teraz nosi tytuł Królowej Małżonki, oraz syn króla, William, który dzień wcześniej został ogłoszony nowym księciem Walii.

Historyczne wydarzenie po raz pierwszy w telewizji

Żyjemy w czasie, kiedy informacje przekazywane są w ułamku sekundy z jednego końca świata na drugi i nie nastręcza to nikomu problemów. Przed laty akt proklamacji był momentem, w którym poddani dowiadywali się o zmianie na brytyjskim tronie. Wówczas po raz pierwszy mówiono, że dotychczas panujący monarcha zmarł i informowano o tym, kto wstąpi na tron i jakie imię przyjmie. Obecnie ma to jedynie charakter ceremonialny.

Sobotnie wydarzenie miało widowiskową oprawę, z trębaczami grającymi fanfary i salwą honorową w Hyde Park i na Tower of London. To pierwszy raz, kiedy wydarzenie było transmitowane w telewizji.

Warto podkreślić, że proklamacja to jedynie dopełnienie protokołu. Formalnie Karol został królem Wielkiej Brytanii w chwili śmierci swojej matki, Elżbiety II.

Zobacz specjalny raport tvn24: Nie żyje królowa Elżbieta II.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: WPA Pool / Pool/ Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości