Uroczysty kondukt przeszedł ulicami Londynu. Brytyjczycy żegnają swoją królową

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II w Londynie
Trumna z ciałem królowej Elżbiety II w Londynie
Źródło: Getty Images Europe
W środę, 14 września w Londynie rozpoczął się kolejny etap operacji London Bridge. Trumna z ciałem królowej, która we wtorek, 13 września została przetransportowana z Edynburga, opuściła Pałac Buckingham, w którym monarchini symbolicznie spędziła swoją ostatnią noc. Był to też ostatni moment, w którym członkowie królewskiej rodziny mogli w ciszy i spokoju oddać jej hołd bez udziału osób postronnych. Jak będą wyglądały kolejne dni?

Kondukt żałobny Elżbiety II

Operacja London Bridge to bardzo precyzyjny plan kolejnych wydarzeń następujących po śmierci królowej Elżbiety II. Zgodnie z nim trumna z ciałem monarchini, przykryta królewskim sztandarem, na którym położono wieniec kwiatów oraz imperialną koronę Zjednoczonego Królestwa, punktualnie o 14:22 (15:22 w Polsce) została wyniesiona z Sali Balowej Pałacu Buckingham. Rozpoczęła się uroczysta procesja, w której członkowie najbliższej rodziny królowej odprowadzają ją ulicami Londynu do Westminster Hall, gdzie przez 4 dni wszyscy chętni będą mogli oddać jej hołd.

Brytyjska korona imperialna
Brytyjska korona imperialna
Źródło: WPA Pool/Getty Images Europe

W kondukcie pogrzebowym za trumną królowej idą jej dzieci: król Karol III z rodzeństwem: księżniczką Anną, księciem Andrzejem i hrabią Edwardem oraz wnuki: książę William, książę Harry i Peter Phillips, syn księżniczki Anny. Do udziału w procesji został także zaproszony Tim Laurence, mąż księżniczki Anny, książę Gloucester Ryszard, stryjeczny brat Elżbiety II oraz drugi hrabia Snowndon David Armstron-Jones, siostrzeniec królowej.

Król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej, hrabia Edward
Król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej, hrabia Edward
Źródło: WPA Pool/Getty Images Europe

Królowa małżonka Camilla, księżna Walii Kate, księżna Meghan oraz hrabina Wessex Zofia jechały za konduktem w królewskich samochodach.

Plan na kolejne dni

Trumna z ciałem królowej dotarła do Westminster Hall punktualnie o godz. 15:00 (16:00 w Polsce) wówczas rozpoczęło się krótkie nabożeństwo odprawione przez arcybiskupa Canterbury. Wzięli w nim udział członkowie rodziny królewskiej. Od tego momentu trumna pozostanie w Westminster Hall przez pełne cztery dni. W tym czasie ludzie będą mogli przejść obok niej, by oddać hołd. Kolejka zaczęła formować się już we wtorek, 13 września.

W poniedziałek 19 września trumna królowej zostanie przewieziona do Westminster Abby (Opactwo Westminster), gdzie o godz. 11:00 (12:00 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Wezmą w nim udział, oprócz, oczywiście, brytyjskiej rodziny królewskiej, monarchowie i prezydenci innych państw, w tym: prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden z żoną, prezydent Polski Andrzej Duda z żoną, rodziny królewskie Belgii, Monako, Norwegii, Danii, Szwecji oraz Holandii, prezydenci Francji, Włoch i Niemiec oraz przywódcy większości krajów na świecie, w tym prezydenci Korei Południowej, Turcji, Brazylii. Pojawią się także premierzy krajów należących do Zjednoczonego Królestwa: Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

Organizatorzy potwierdzili, że zaproszenia na uroczystości pogrzebowe nie otrzymali prezydenci Rosji Władimir Putin i Białorusi - Aleksander Łukaszenka oraz przywódcy Mjanmy (dawniej Birmy).

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości