Newsy

Pszczoły królowej w żałobie. Zostały poinformowane o śmierci Elżbiety II

Newsy

Autor:
Oskar
Netkowski
Źródło:
Mail Online
Królowa Elżbieta i pszczoły

Królewskie pszczoły, jak wszyscy inni poddani, muszą dowiedzieć się o zmianie władcy na brytyjskim tronie. Przykry obowiązek spadł na 79-letniego nadwornego pszczelarza. Owady są w żałobie, o czym mówią czarne wstęgi na ich ulach. Wiąże się z tym pewien przesąd.

Pogrzeb królowej Elżbiety - gdzie i kiedy się odbędzie?

Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. W sobotę 10 września Pałac Buckingham oficjalnie poinformował, że wyznaczono datę pochówku królowej. Pogrzeb odbędzie się 19 września w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Następnie trumna zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Tam spoczywają również bliscy brytyjskiej monarchini - jej mąż, książę Filip, który odszedł w zeszłym roku oraz rodzice królowej.

Koronacja Karola III

Koronacja Karola III i… Królowej Camilli
Koronacja Karola III i… Królowej CamilliDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Wcześniej przez cztery dni ciało Jej Królewskiej Mości będzie spoczywało w Pałacu Westminsterskim, gdzie społeczeństwo będzie mogło oddać hołd zmarłej monarchini. 19 września w Wielkiej Brytanii będzie dniem wolnym od pracy. Taką decyzję podjął Karol III i ogłosił ją podczas uroczystości, w której Rada Akcesyjna proklamowała go nowym królem. Żałoba narodowa po śmierci monarchini będzie trwała aż do 7. dnia po pogrzebie Elżbiety II.

Pszczoły królowej dowiedziały się o śmierci Elżbiety II

Pszczelarz królowej, John Chapple, w piątek 9 września przekazał znajdującym się pod jego pieczą pszczołom w Pałacu Buckingham i Clarence House informację o śmierci królowej Elżbiety II. Rytuał powtarzany jest już od wieków i polega na przybraniu uli czarnymi wstęgami. Następnie słownie przekazuje się, że królowa nie żyje. Chodzi o to, aby pszczoły, jak wszyscy inni poddani, wiedziały o zmianie władcy. Dawniej wierzono w przesąd, zgodnie z którym niedoinformowane pszczoły mogłyby zaprzestać produkcji miodu, a nawet umrzeć.

- Musiałem przewiązać każdy ul czarną kokardą, następnie zapukać do nich i oficjalnie powiedzieć, że ich pani nie żyje, a ich nowym przełożonym jest od teraz Karol III - opowiadał John Chapple w rozmowie z "Mail Online".   Nadworny pszczelarz zwrócił się prośbą o posłuszeństwo dla nowego króla, Karola III. Jak dodał, rodzina Windsorów posiada siedem uli. W każdym z nich jest o tej porze ok. 20 tys. pszczół, a w lecie we wszystkich razem nawet milion. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło: Mail Online

Źródło zdjęcia głównego: PA Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości