Pogrzeb królowej Elżbiety II - jak przebiegały uroczystości żałobne?
Pogrzeb królowej Elżbiety II to historyczne wydarzenie. W poniedziałek, 19 września 2022 roku o godzinie 20:30 czasu brytyjskiego trumna z ciałem zmarłej monarchini została złożona do grobu na zamku w Windsorze. Wcześniej żałobnicy uczestniczyli w dwóch nabożeństwach i uroczystej procesji, która wyruszyła z Westminster Hall o godzinie 10:44 czasu lokalnego (11:44 w Polsce).
Trumna z ciałem Elżbiety II została umieszczona na armatniej lawecie, holowanej przez oficerów marynarki wojennej. Tuż za nią w pochodzie kroczył król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej, hrabia Edward, książę William, książę Harry i Peter Phillips.
Wniesieniu trumny z ciałem monarchini do Opactwa Westminsterskiego towarzyszyło odśpiewanie fragmentów Księgi Objawienia. O godzinie 11:00 rozpoczęła się tam msza żałobna, którą poprowadził dziekan Westminsteru, wielebny David Hoyle. Kazanie wygłosił arcybiskup Canterbury, Justin Welby. Po zakończeniu nabożeństwa cała Wielka Brytania zamilkła na dwie minuty. W ten sposób poddani oddali hołd zmarłej monarchini. Chwilę później rozbrzmiał brytyjski hymn państwowy. W tym miejscu warto podkreślić, że po zakończeniu siedemdziesięcioletniej służby Elżbiety II jego tekst uległ zmianie. Zwrot "Boże, chroń Królową" ustąpił miejsca słowom "Boże, chroń Króla".
Kolejne nabożeństwo zostało odprawione o godzinie 16:00 (17:00 w Polsce) w Kaplicy św. Jerzego, tuż po przewiezieniu trumny z ciałem królowej do zamku w Windsorze. To właśnie tam została pochowana królowa Elżbieta II, tuż obok swojego ojca, Jerzego VI, Królowej Matki Elżbiety i zmarłego w ubiegłym roku męża, księcia Filipa.
Pogrzeb królowej Elżbiety II - osobiste akcenty w kwiatach i insygnia królewskie na trumnie
Na pogrzeb królowej Elżbiety II przybyli przywódcy wielu państw. Polskę reprezentowali prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Szacuje się, że w nabożeństwie w Opactwie Westminsterskim wzięło udział około 500 gości z zagranicy.
Wieniec, którym ozdobiono trumnę zmarłej monarchini, został skomponowany z roślin wybranych przez króla Karola III. Zawierał on kwiaty i liście wycięte z ogrodów Pałacu Buckingham i Clarence House w Londynie oraz Highgrove House w Gloucestershire. Co ciekawe, obok róż, pelargonii, hortensji czy dalii znalazły się w nim także rozmaryn symbolizujący pamięć o zmarłej, dąb angielski, symbol siły miłości i mirt królewski - wyhodowany z nasion pobranych z kwiatów ze ślubnego bukietu Elżbiety II. Do wieńca dołączono, na której widniały odręcznie nakreślone słowa: "W miłującej i oddanej pamięci, Karol R" (ang. "In loving and devoted memory, Charles R").
Na trumnie umieszczono także insygnia królewskie w postaci wysadzanej diamentami, szafirami, szmaragdami, perłami i rubinami złotej korony imperialnej, a także berła i jabłka pochodzących z 1661 roku. Królewskie atrybuty zostały zdjęte z trumny w trakcie nabożeństwa pogrzebowego i przekazane dziekanowi kaplicy św. Jerzego w Windsorze - stamtąd trafią do Tower of London, a następnie zostaną przekazane królowi Karolowi III w dniu jego koronacji. Zmarła monarchini zostanie złożona do grobu nie jako królowa, a jako zwykła chrześcijanka.
Zanim trumna z ciałem królowej została opuszczona do krypty najstarszy syn królowej, król Karol III umieścił na jej wieku kolor obozowy kompanii królowej gwardii grenadierów – mniejszą wersję Królewskiego Chorągwi Pułku. Chwilę później spoczęła na nim przełamana przez Lorda Chamberlaina jego różdżka urzędu.
The Cavalry Last Post is sounded by the State Trumpeters of the Household Cavalry before the Nation fell silent in Remembrance of Her Majesty The Queen. pic.twitter.com/ap5ccCiQW2
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 19, 2022
As Big Ben tolled, Her Majesty The Queen’s coffin made its final journey through London.
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 19, 2022
From Westminster Abbey, along Horse Guards, down the Mall to Wellington Arch, the Procession included detachments from British and Commonwealth Armed Forces. pic.twitter.com/JYb4BZFeGZ
Więcej na ten temat na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Brytyjczycy żegnają królową Elżbietę II. "Przez całą swoją służbę nas nie zawiodła. My musimy zrobić to samo"
- David Beckham stał 12 godzin w kolejce, by oddać hołd królowej Elżbiecie II
- Do królowej mówili tak tylko najbliżsi. Czuły pseudonim wymyślił dla niej ojciec
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: tvn24.pl, bbc.com
Źródło zdjęcia głównego: WPA Pool/Pool/Getty Images