Gorące tematy

Brytyjczycy żegnają królową Elżbietę II. "Przez całą swoją służbę nas nie zawiodła. My musimy zrobić to samo"

Gorące tematy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Anna Senkara
Londyn żegna Królową
Londyn żegna Królową Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Wielka Brytania pogrążona jest w żałobie po śmierci królowej Elżbiety II. Przed Pałacem Westminsterskim w Londynie tłumnie gromadzą się osoby pragnące oddać hołd zmarłej monarchini. Poddani ustawiają się w kilkukilometrowej kolejce, nie zważając na dokuczliwy chłód czy inne niedogodności. W Dzień Dobry TVN o towarzyszących im emocjach opowiedziała reporterka Anna Senkara.

Brytyjczycy żegnają królową Elżbietę II

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II wystawiona jest w Westminster Hall, czyli najstarszej części Pałacu Westminsterskiego. To właśnie tam mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa mają szansę oddać cześć zmarłej władczyni, a tym samym wyrazić swoją wdzięczność za jej siedemdziesięcioletnią służbę. Poddani pragnący spełnić tę powinność ustawiają się w długiej kolejce i z godną podziwu gorliwością stawiają czoła niedogodnościom w postaci niekorzystnych warunków atmosferycznych czy zmęczenia.

- W tej chwili ta kolejka ma długość 8 kilometrów, a czas oczekiwania to mniej więcej 14 godzin. Jeszcze wczoraj było to 25 godzin (...). Książę William powiedział nawet, że królowa sama nie uwierzyłaby, że tak długa kolejka mogła się uformować - zauważyła Anna Senkara. Dodała też, że zgromadzeni pod Pałacem Westminsterskim poddani będą mogli oddawać cześć królowej do godziny 6:30 w dniu pogrzebu, czyli 19 września 2022 roku. W tym miejscu warto podkreślić, że ceremonia rozpocznie się o godzinie 11:00 czasu lokalnego.

- Będzie to niewątpliwie uroczystość stulecia. Szacunki mówią, że będzie to najbardziej oglądane wydarzenie wszech czasów i że nawet 4 miliardy ludzi na całym świecie mogą ten pogrzeb zobaczyć - zdradziła reporterka Dzień Dobry TVN.

Królowa Elżbieta II w oczach poddanych

Pożegnanie z królową Elżbietą II to niezwykle emocjonujące wydarzenie. Brytyjczycy oczekujący na wejście do Westminster Hall zgodnie przyznają, że zmarła monarchini odegrała niebagatelną rolę w historii całego świata, a jej wieloletnia służba zasługuje na wielkie uznanie. Nikogo nie dziwi fakt, że osoby w każdym wieku bez zawahania ustawiają się w długiej kolejce, nade wszystko pragnąc przekroczyć próg Pałacu Westminsterskiego i oddać hołd władczyni.

- Ona przez całą swoją służbę nas nie zawiodła. My musimy zrobić to samo. W tym jednym dniu nie możemy narzekać na niewygody - wyjaśnił jeden z rozmówców Anny Senkary.

W gigantycznej kolejce do trumny Królowej. Zobacz wideo:

W gigantycznej kolejce do trumny Królowej
W gigantycznej kolejce do trumny Królowej Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Anna Senkara

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości