Gorące tematy

Do królowej mówili tak tylko najbliżsi. Czuły pseudonim wymyślił dla niej ojciec

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Lackowska

Imię Elżbiety II znają wszyscy. Zmarła monarchini przez 96 lat swojego życia trwale zapisała się w historii powszechnej. Wielu dziennikarzy i miłośników Windsorów nazywa ją nawet Królową Świata. Za zamkniętymi drzwiami rezydencji rodzina nie używała jednak jej tytułu. Kto wymyślił przezwisko, które na lata zostało z Elżbietą?

"Lilibet jest moją dumą"

Czułe przezwisko królowej Elżbiety II stało się niemal tak samo popularne, jak jej imię. Mało kto wie, że to pieszczotliwe określenie zarezerwowane było jedynie dla najbliższej rodziny i kilku zaufanych osób. W biografii "The Queen" autorka, Sally Bedell Smith podkreśla, że nawet córki arystokratów, rówieśniczki królowej nie mogły używać tego zdrobnienia. Kto jednak, jako pierwszy, nazwał tak królową?

W opinii publicznej utarło się przekonanie, że to ukochany mąż zmarłej monarchini, książę Edynburga, zaczął tak nazywać swoją żonę. Nic bardziej mylnego. Jako pierwszy zwrócił się do niej w ten sposób ojciec. Zainspirowały go pierwsze, dość niezdarne, próby wymówienia przez kilkuletnią Elżbietę swojego imienia. Zwykł często powtarzać, podkreślając, że kocha obie córki:

Lilibet jest moją dumą, Małgorzata - radością

Ksywka, jak widać, przyjęła się tak bardzo, że nawet sama Elżbieta używała jej w chwilach największej radości, ale też w rozpaczy. Po raz pierwszy zapisała to imię w swoim dzienniku po koronacji jej ojca w 1937 roku. W 2002 roku, podczas pogrzebu Królowej Matki, Elżbieta II podpisała dołączoną do znajdującego się na trumnie wieńca karteczkę "Na zawsze pozostaniesz w moim sercu. Lilibet". Później podobna notatka znalazła się także w wieńcu zdobiącym trumnę jej męża.

Książę Filip, podobnie jak pozostali najbliżsi królowej bardzo polubił jej dziecięcą ksywkę. Znane są listy, które książę pisał po ślubie do matki swojej żony, królowej:

Miłować Lilibet? Zastanawiam się, czy to słowo wystarczy, by wyrazić, co czuję. Czy ktoś może miłować humor, słuch muzyczny albo oczy? Nie jestem pewien, ale wiem, że dziękuję za nie Bogu i pokornie dziękuję Bogu za Lilibet i za nas

Hołd wnuka

Kiedy w czerwcu 2021 roku na świat przyszła córka księcia Harry'ego i księżnej Meghan, jej imię wzbudziło ogromne poruszenie. książę postanowił uhonorować dwie bardzo ważne dla siebie kobiety i nazwał dziewczynkę Lilibet Diana. Byli, oczywiście, tacy, którzy uważali, że nietaktem jest wybrać dla dziecka zdrobnienie zarezerwowane dla monarchini, jednak, jak podkreślają znawcy rodziny królewskiej, Harry nie nazwałby tak dziecka bez zgody Jej Królewskiej Wysokości.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości