Wielka Brytania po śmierci Elżbiety II. "Następuje epoka dwóch królów"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę II
Platynowy jubileusz królowej Elżbiety II
Platynowy jubileusz królowej Elżbiety II
Elżbieta II od 70 lat na tronie
Elżbieta II od 70 lat na tronie
Królowa Elżbieta II odpisała na list Wanessy
Królowa Elżbieta II odpisała na list Wanessy
Królowa Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii. W czerwcu br. obchodziła swój Platynowy Jubileusz związany z 70. rocznicą objęcia tronu. Wielka Brytania od lat przygotowywała się na zmianę na tronie. Karol został królem. Jakie są dalsze procedury?

Królowa Elżbieta II nie żyje

8 września świat obiegła wiadomość o śmierci Elżbiety II. Królowa miała 96 lat i była najdłużej panującą monarchinią w historii. Karol, jej najstarszy syn, książę Walii został po jej śmierci nowym królem Wielkiej Brytanii, a tytuł królowej otrzymała jego żona, księżna Kornwalii Camilla.

W kraju ogłoszona została żałoba państwowa. Przed pałacem Buckingham przybywa kwiatów. Czwartkowym wieczorem zaczęli pojawiać się pierwsi Brytyjczycy. - Teraz to jest cały chodnik, (...) te barierki zostaną przesunięte, bo spodziewa się, że kwiatów będzie tak dużo, że zamieni się on w kwiecisty trawnik - wyjaśnia reporter TVN Maciej Woroch.

Wielka Brytania pogrążona w żałobie po śmierci królowej

Wszystkie brytyjskie gazety oddają hołd Królowej Elżbiecie II. - Brytyjczycy związali się z królową, jak z chyba z nikim innym w swoim życiu. (...) Większość z tych, którzy są tu dookoła mnie, nigdy nie znała innego brytyjskiego monarchy. Była dla nich symbolem stabilności tego kraju - podkreśla reporter.

Jakie są dalsze procedury? Wielka Brytania od lat przygotowywała się na zmianę na tronie. Władze brytyjskie wdrożyły już operację „London Bridge”, czyli procedurę regulującą sposób postępowania po odejściu królowej. Jak wyjaśnia Gabriela Czernecka, dziennikarka i autorka podcastu o rodzinie królewskiej, powstała w latach 60. XX wieku, ale była modyfikowana.

- Nawet w ubiegłym roku dodawano nowe informacje np. o tym, jak media społecznościowe miałyby się odnaleźć w tym planie. (...) Przewiduje on 10 dni działania, który zakończy się pogrzebem królowej - dodaje.

Już dzień po jej śmierci król Karol III wstąpi na tron. - Chodzi o zachowanie ciągłości - zaznacza dziennikarz, znawca Wielkiej Brytanii Maciej Czajkowski.

Według eksperta, po okresie elżbietańskim będziemy mieć czas dwóch królów - Karol i król PR William. Karol będzie królem, ale William będzie go wspierał. - Królowa bardzo dobrze wiedziała, że musi wspomóc swojego syna i tak też się stało, William z rodziną przeniósł się do Windsoru - wyjaśnia gość Dzień Dobry TVN.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Jak podkreśla Maciej Czajkowski, plan pogrzebu królowej jest bardzo dokładny. - Tam nie ma przypadku, każdy wie, gdzie kto stoi, co robi. To wszystko jest przygotowane - zaznacza. - Teraz wszyscy będą skupiać się na żałobie, (...) najbliższe 10 dni będzie cisza, spokój i każdy będzie wspominał ją na swój sposób - podsumowuje Gabriela Czernecka.

Szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowej

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości