Jak oszczędzać na emeryturę? Ekspertka finansowa: "Od tego można zacząć"

AWAL3408
Ile oszczędzać na emeryturę?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Gdy jesteśmy młodzi, nie myślimy o tym, jak będzie wyglądać nasza emerytura. Niestety rosnące tempo wzrostu cen powinno skłaniać nas do przemyśleń na temat finansowej przyszłości i tego, jak będzie ona wyglądała, kiedy skończymy pracować. Czy warto odkładać na emeryturę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała ekspertka finansowa, Barbara Adamska-Kusz.

Ile odkładać na emeryturę?

W studiu Dzień Doby TVN ekspert finansowy Barbara Adamska-Kusz opowiedziała widzom, ile warto odkładać na emeryturę. Czy jesteśmy oszacować, ile będzie wynosiła ta emerytura za 20-30 lat?

- Tak, jesteśmy. Posłużę się przykładem. Wyobraźmy sobie, że mamy 25-letnią Anię, która skończyła studia i poszła do pracy. Zarabia jedną z niższych krajowych, pracuje, a po kilku latach rodzi dwójkę dzieci. Wraca do pracy i dostaje 30% mniejsze od pozostałych pracowników, bo ominęły ją podwyżki, ale dalej pracuje do emerytury. Ania ma umowę o pracę, dodatkowo pracodawca ma dla niej plan kapitałowy PPK - tłumaczyła nasza gościni.

- Ania ma 60 lat, jest w pełni sił kobietą, ma plany. Dostaje pierwszą emeryturę z ZUS-u, ma PPK, wychodzi mniej więcej połowa pensji - dodała ekspertka.

Co wpływa na wysokość emerytury?

Z czego wynika niska emerytura z ZUS-u, bazując na przykładzie wyżej wspomnianej Ani?

- Ania pracuje przez około 30-35 lat, a na emeryturze będzie żyła też około 20-30, bo statystycznie kobiety żyją dłużej. Odkładała niecałe 20% składki emerytalnej, jak pracowała i to wędrowało na jej wirtualne konto, szło na wypłatę emeryturę dla obecnych emerytów - wyjaśniła ekspertka finansowa.

- Jak Ania zaczynała pracę, to 4 osoby pracowały na osobę na emeryturze, a jak idzie na emeryturę, to tylko jedna osoba pracuje na nią. Nawet jeśli ona uzbierała jakiś kapitał, to jego wypłata będzie co najmniej trudna - zaznaczyła Barbara Adamska-Kusz.

Jak więc zacząć oszczędzać już, by czuć się bezpieczniej po 60. roku życia? - Zachęcam do prostego działania. Zeszyt, kartka, ołówek, spisujemy, ile mamy, wydajemy. Jesteśmy w stanie znaleźć dziury, wygospodarować oszczędności z czegoś innego, niż nam się wydaje - podkreśliła.

Gościni Dzień Dobry TVN poleca także rachunek oszczędnościowy. - Można od niego zacząć. Daje nam możliwość wpłacania i wypłacania. Niektóre z rachunków są bardzo dobrze oprocentowane, warto sprawdzić w swoim banku, one są za darmo - dodała.

Co z indywidualnymi kontami emerytalnymi? Więcej rad w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości