Na medalistów olimpijskich czeka gwarantowana emerytura. Ile pieniędzy będą dostawać polscy sportowcy?

GettyImages-2164075956_Easy-Resize
GettyImages-2164075956_Easy-Resize

Polska od 24 lat wypłaca polskim sportowcom nagrodzonym na olimpiadzie świadczenie nazywane emeryturą olimpijską. Pierwszą osobą, która w zmaganiach w Paryżu, zapewniła sobie dożywotnią wypłatę jest Klaudia Zwolińska. Ile pieniędzy dostanie i jakie warunki musi spełnić?

Odliczanie do Igrzysk – czas start
Odliczanie do igrzysk – czas start
Źródło: Dzień Dobry TVN

Igrzyska w Paryżu – nagrody pieniężne dla medalistów

Pierwszą polską medalistką na tegorocznych Igrzyskach w Paryżu została Klaudia Zwolińska. Kajakarka górska zdobyła srebro w kategorii K-1 i przeszła do historii. Za wywalczony medal oprócz prestiżu zostanie wyróżniona także adekwatną nagrodą. Zgodnie z ustaleniami MKOI w 2024 roku zdobywczyni srebra otrzyma 200 tysięcy złotych od PKOI, kawalerkę w Warszawie od sponsorów oraz 70 tysięcy złotych od Ministerstwa Sportu i Turystyki. To jednak nie koniec. Gratyfikacją za trud i wysiłek, jaki sportowcy każdego dnia wkładają w treningi, będzie także pewna emerytura.

Ile wynosi emerytura olimpijska i komu przysługuje?

Życie sportowca wiąże się w wieloma wyrzeczeniami, codziennym treningiem i wyjazdami. Poświęcenia te są warte swojej ceny, jednak trudne dla bliskich. W jednym z wywiadów udzielonym rok temu Klaudia Zwolińska przyznała, że martwi się także o swoją przyszłość pod względem finansowym. Choć uwielbia to co robi, zastanawiała się, czym zajmie się po zakończeniu kariery.

- Nie chciałabym, żeby ktoś odebrał to jako narzekanie, bo mam najlepszą pracę na świecie. Chodzi o to, co będzie po karierze. Skończę pod mostem? - zapytała.

Teraz Polka nie ma powodów do obaw, bowiem zdobycie srebra w igrzyskach zapewniło jej emeryturę olimpijską. Na czym polega? Przysługuje ona każdemu medaliście z naszego kraju, kiedy skończy 40. rok życia i nie będzie już aktywnym sportowcem. Wsparcie od rządu jest dożywotnie i wynosi obecnie 4203,04 zł brutto. Stawka ta, co roku może ulegać zmianie, gdyż ustalana jest na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej. Co więcej, aby otrzymać emeryturę olimpijską, sportowiec musi spełniać poniższe kryteria.

 Emerytura z kilku medali nie sumuje się, ale przysługuje za osiągnięcia indywidualne i drużynowe. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości