Jak zorganizować tanie wesele? Na czym można oszczędzić?

Ślub młodej pary
Jak zaoszczędzić na weselu? Z czego zrezygnować?
Źródło: szakalikus/Getty Images
Sposoby na to, jak zaoszczędzić na weselu, zakładają przede wszystkim dwa działania. Jednym z nich jest po prostu zrezygnowanie z niektórych elementów, które nie są konieczne. Warto jednak rozważnie je wybrać, aby tanie wesele nie okazało się nieudane.

Drugim sposobem na to, jak tanio zorganizować wesele, jest szukanie promocji tam, gdzie to tylko możliwe. Jest to również powód, aby zaplanować imprezę z wyprzedzeniem. Nie przegapi się wtedy obniżek sezonowych. Jak zorganizować wesele tanim kosztem?

Ariana Grzechnik – Kołodziej, Aleksander Kołodziej, Maciej Klocek
Mój ślub zagranicą był tańszy niż w Polsce
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak zaoszczędzić na weselu? Z czego zrezygnować?

Aby tanio zorganizować wesele, najlepiej zrezygnować z kilku rzeczy. Jedną z pierwszych, jakie należy rozważyć, z pewnością będą niektóre dekoracje. Wiele par początkowo decyduje się na ozdobienie całej sali kwiatami, na stroiki na stołach, ozdobne pokrowce i mnóstwo innych drobiazgów, na które i tak większość gości nawet nie zwróci uwagi. Co więcej, choć pozornie są to drobiazgi, po podliczeniu kosztów całości zazwyczaj wychodzi całkiem pokaźna suma. Nadmiar ozdób to zdecydowanie wróg taniego wesela.

Bardzo często zbędnym wydatkiem są również robione na zamówienie zaproszenia. Zazwyczaj można samemu je przygotować i dzięki temu znacznie obniżyć koszty wesela. To kolejne drobne sumy, jednak znaczące dla całego budżetu. Biorąc pod uwagę, że jedno zaproszenie kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, może się okazać, że całe zamówienie wyniesie nawet kilka tysięcy. Samodzielnie można przygotować również winietki z imionami, a nawet tablicę z rozmieszczeniem gości lub w ogóle z niej zrezygnować. Z kolei własnoręcznie wykonane upominki dla gości mogą się okazać nie tylko tańszym, lecz także ciekawszym rozwiązaniem, dlatego warto poświęcić trochę czasu na ich przygotowanie.

Niestety, tani ślub i wesele raczej nie łączą się ze zbyt dużą liczbą zaproszonych gości. Jeżeli budżet jest naprawdę niewielki, często warto zdecydować się również na uszczuplenie tej listy. Nie jest to może pierwsza rzecz, którą powinno się rozważać podczas planowania, jak wyprawić tanie wesele. Czasem jednak nie ma innego wyjścia, bo zorganizowanie celebracji na kilkaset osób może wymagać nawet wzięcia sporego kredytu. Nie warto wchodzić z długiem na nową drogę życia, dlatego tańsze wesele wyłącznie dla najbliższej rodziny i przyjaciół niekiedy jest najlepszym wyjściem.

Jak tanio zorganizować wesele? Najlepiej szukać promocji

To, ile kosztuje wyprawienie wesela, w dużej mierze zależy od tego, kiedy impreza ma się odbyć. Nie chodzi jedynie o sezon, który dla wielu par nie podlega negocjacjom, lecz także o sam dzień tygodnia. Najdroższe jest wynajęcie sali w sobotę, dlatego coraz więcej par decyduje się na ślub w piątek, dzięki czemu mogą nieco oszczędzić na weselu. Można również zaplanować ślub na długi weekend, dzięki czemu goście nie będą musieli przychodzić na ślub np. zmęczeni po pracy, a cena wynajmu sali pozostanie niska.

Od sezonu zależy również cena alkoholu. Bardzo często obniżki pojawiają się w styczniu, nie tylko ze względu na nadwyżki magazynowe po Sylwestrze, lecz także na starą akcyzę. Sprzedawcy chętnie pozbędą się ich ze stanu, natomiast nowożeńcy znajdą swój sposób na to, jak zrobić wesele tanim kosztem. Jeżeli przegapiło się ten moment w roku, a ślub już się zbliża, warto poszukać niedrogiej hurtowni, która w razie czego przyjmie z powrotem nadwyżki alkoholu.

Innym pomysłem na to, jak oszczędzić na weselu, jest wcześniejsze wybranie się na targi ślubne. Bardzo często obniżki są tam znaczne, sięgają nawet 20–30%, co w większej skali, np. w przypadku sukni i welonu, mogą pozwolić zaoszczędzić sporą sumę. Sam bilet na targi najczęściej nie kosztuje więcej niż 20 złotych. Niektóre elementy, jak obrączki, można również wykonać, przerabiając inną biżuterię, dzięki czemu zaoszczędzi się na surowcu. Strojów, w tym nie tylko garnituru, lecz nawet sukni ślubnej, można też poszukać w sieciówkach.

Bardzo ważną zasadą tego, jak tanio zorganizować wesele, jest unikanie słów "ślub" i "wesele". Wszelkie produkty i usługi oznaczone tymi słowami mogą być droższe nawet o kilkadziesiąt procent. Samochód można ozdobić samemu, a tort może być złożony z pieczonych na zamówienie ciastek czy babeczek ułożonych na piętrowej paterze. To samo dotyczy też kupna butów i innych dodatków, w tym bukietu ślubnego.

Warto też zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebna będzie muzyka na żywo. Najczęściej za dobry zespół należy zapłacić niemałe pieniądze, czyli co najmniej kilka tysięcy. DJ będzie znacznie tańszy, a goście wciąż będą doskonale się bawić. Najtańszą opcją jest samodzielne stworzenie playlisty i wykorzystanie jej na przyjęciu (wcześniej trzeba się upewnić, czy wynajęta sala ma odpowiedni sprzęt).

.Ile trzeba wydać na wesele? Koszty nie są małe, jednak można znacznie je obciąć, stosując kilka podstawowych zasad. Nie trzeba stosować ich wszystkich, czasem wystarczą jedynie małe zmiany, aby wyraźnie obniżyć koszty organizacji ślubu i wesela.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: szakalikus/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla