"500+" i "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" - ważna zmiana w składaniu wniosków

Poczta Polska skrzynka
"500+" i "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" - elektroniczne wnioski na poczcie
Źródło: jstankiewiczwitek/Getty Images
Poczta Polska poinformowała, że w wybranych placówkach będzie można złożyć wnioski o świadczenia "500+" i "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy". Takie rozwiązanie ma pomóc osobom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym. Wsparcia udzielają im pracownicy ZUS.

ZUS pomoże wypełniać wnioski na poczcie

Poczta Polska i Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisały list intencyjny w tej sprawie. Na jego mocy Poczta Polska wyraziła wolę udostępnienia wybranych placówek pocztowych do pełnienia w nich dyżurów przez pracowników ZUS. Podczas dyżurów zainteresowanym osobom udzielana będzie pomoc w składaniu wniosków o przyznanie świadczeń w ramach programu “500+” oraz programu “Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”.

Zmiany prawne w 2022 r.

Eliza Kuna
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe mandaty od 1 stycznia 2022
Nowe mandaty od 1 stycznia 2022
Nowe uprawnienia ZUS od przyszłego roku
Nowe uprawnienia ZUS od przyszłego roku

- Poczta Polska bardzo mocno stawia na wymianę cyfrowej korespondencji. Jako operator narodowy musimy jednak pamiętać, że cały czas jest jeszcze grupa osób wykluczonych cyfrowo, które nie chcą lub nie mogą korzystać z cyfrowych technologii. Dla nich Poczta Polska też musi i powinna być dostępna. Mam nadzieję, że udostępnienie placówek pocztowych konsultantom ZUS będzie pomocne przy składaniu wniosków w ramach programu "500+" oraz programu "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" - wyjaśniał cytowany w komunikacie wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony.

"500 +" i "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" - zmiana sposobu składania wniosków od 2022 roku

W komunikacie wskazano, że w związku ze zmianą sposobu składania wniosków (dotychczas można było je składać również na papierowym formularzu) Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął współpracę z Pocztą Polską. Ma ona ułatwić składanie wniosków tym osobom, które mogą mieć trudności z elektronicznym ubieganiem się o świadczenie z programu "500+" oraz programu "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy".

Wnioski można składać od 1 stycznia 2022 r. wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Empatia lub przez serwisy bankowości elektronicznej. Świadczenia będzie przyznawał i wypłacał ZUS.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości