Newsy

12 tys. złotych na dziecko. Nowe świadczenie dla rodziców

Newsy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku

Z początkiem stycznia 2022 r. świadczenia rodzinne wzbogacą się o nowy zasiłek. Rodzinny kapitał opiekuńczy to propozycja rządu, która pozwoli wesprzeć domowy budżet osób wychowujących więcej niż jedno dziecko. Ile pieniędzy mogą otrzymać rodzice w nadchodzącym roku?

W 2022 roku polskie rodziny będą mogły skorzystać z kilku świadczeń. W styczniu mają wejść w życie nowe przepisy, gwarantujące wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. Sejm uchwalił już ustawę w tej sprawie. W Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna opisała rodzaje świadczeń rodzinnych, zwróciła też uwagę na ważne kryteria, pozwalające skorzystać z poszczególnych programów.

Rodzinny kapitał opiekuńczy - komu przysługuje?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jeden z kluczowych elementów Polskiego Ładu. Program ma zapewniać wsparcie w postaci dodatkowego świadczenia na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Zgodnie z założeniami uchwalonej przez Sejm ustawy, wysokość świadczenia nie będzie mogła przekroczyć kwoty 12 tys. zł na dziecko.

- Te przepisy jeszcze nie weszły w życie, już są przegłosowane, ale cały czas czekają jeszcze na podpis prezydenta - zauważyła Eliza Kuna. Adwokat wyjaśniła też, w jaki sposób będzie wypłacane świadczenie.

- Chodzi o dodatkowe świadczenie, ale nie dla wszystkich rodziców, tylko dla rodziców bardzo małych dzieci. Jeśli po dacie wejścia tego świadczenia, czyli po 1 stycznia 2022 r., bo taka jest planowana data wejścia w życie ustawy, twoje dziecko będzie właśnie pomiędzy 1. a 3. rokiem życia, możesz starać się o dodatkowe 12 tys. złotych w sumie. Masz dwie możliwości wypłaty tej kwoty. Możesz to sobie rozłożyć na dwa lata po 500 złotych albo na dwanaście rat po tysiąc złotych. I to jest całość tego świadczenia, ono nie jest bezterminowe, nie jest jak 500 plus do osiągnięcia 18. roku życia, tylko jest jednorazowe, ale podzielone na transze - wytłumaczyła ekspertka. Dodała też, że takie rozwiązanie ma zachęcić Polki i Polaków do podejmowania decyzji o powiększeniu rodziny. Świadczenie nie są obowiązkowe, nie jest także przyznawane z urzędu, dlatego aby je otrzymać, trzeba złożyć stosowny wniosek.

- To nie jest tak, że to świadczenie będzie obowiązywało tylko przez te najbliższe dwa lata, ono ma obowiązywać bezterminowo - zaznaczyła prawniczka.

Dopłaty do żłobków i inne świadczenia rodzinne 2022

W nadchodzącym roku polskie rodziny będą też mogły skorzystać z innych świadczeń, w tym dopłat do opieki żłobkowej. Zdaniem ekspertki, taka forma wsparcia stanowi rodzaj narzędzia, ułatwiającego łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową.

- W tych projektowanych zmianach ma być nowe dofinansowanie do żłobków w kwocie 400 złotych miesięcznie. Ideą jest wspieranie dzieci do 36. miesiąca życia. Pieniądze mają być przekazywane bezpośrednio do placówki i dzięki temu czesne, które płacą rodzice za żłobek, ma być mniejsze. To też nie będzie uzależnione od progu finansowego. Chodzi o to, by umożliwić mamom powrót do pracy - wyjaśniła ekspertka. Podkreśliła też, że wsparcie przysługuje wszystkim rodzicom, bez względu na dochody i liczbę dzieci.

Nowe świadczenia nie wykluczają możliwości korzystania z dodatków uzależnionych od dochodu. Najbiedniejsze rodziny wciąż będą mogły sięgać po takie formy wsparcia jak zasiłki rodzinne, pomoc ośrodków opieki społecznej czy zasiłki macierzyńskie dla kobiet, które nie są ubezpieczone.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości