Newsy

Połączenie z nieznanego numeru. Jak nie zaczynać rozmowy, by uniknąć oszustwa?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
dobreprogramy.pl
kobieta rozmawia przez telefon

Oszuści co chwilę opracowują nowe sposoby na przejęcie danych lub pieniędzy użytkowników telefonów komórkowych i komputerów. Okazuje się, że nawet zwykłe odebranie telefonu może być niebezpieczne. Zobacz, jakiego słowa unikać.

Połączenia z nieznanego numeru

Każdy posiadacz telefonu komórkowego otrzymuje połączenia z nieznanych numerów. Jednym zdarza się to raz na jakiś czas, innym nawet kilkanaście razy każdego dnia. Powoduje to wiele czynników, również te, na które użytkownicy telefonów nie mają wpływu. Niemal każdy numer telefonu jest dostępny w kilku miejscach i zdarza się, że bazy danych są wykradane lub sprzedawane. W ten sposób różne firmy, nie zawsze uczciwe, wydzwaniają proponując rozmaite towary i usługi. Okazuje się, że sposób odbierania telefonu i wypowiedziane wówczas słowa mogą zostać wykorzystane przeciwko nam.

Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka" Kobieta przechytrzyła oszustów, którzy próbowali ją okraść stosując metodę "na wnuczka" Źródło: TVN24

Połączenie z nieznanego numeru. Jak nie zaczynać rozmowy?

Eksperci z portalu dobreprogramy.pl zwrócili uwagę, że rozpoczynając podejrzane połączenie słowami "tak, słucham?" można się narazić na poważne problemy. Taka odpowiedź może zostać wykorzystana przez oszustów, by spreparować nagranie z rozmowy i narazić rozmówcę na koszty.

Zgłaszane były przypadki w których użycie sformułowania "tak" było wykorzystywane w nagraniu rozmowy w taki sposób, by wynikało z niej, że osoba, która odebrała telefon, wyraziła zgodę na jakąś usługę, potwierdziła zawarcie umowy na odległość, itd.

Jak odbierać telefon, aby się nie narażać na oszustwo?

Każdą rozmowę telefoniczną najlepiej rozpoczynać od słów "Słucham?" lub "Halo?". Można się też po prostu przywitać i jeśli rozmowa wydaje się podejrzana, unikać w jej trakcie słowa "tak".

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: dobreprogramy.pl

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images

Pozostałe wiadomości