Newsy

Oszustwo na 14. emeryturę. Ministerstwo rodziny ostrzega przed podejrzanymi telefonami

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
OwakiKulla/Getty ImagesOszustwo na 14. emeryturę

Oszuści znaleźli kolejny sposób, aby wyłudzić pieniądze. Tym razem podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wniosku o czternastą emeryturę. Minister rodziny Marlena Maląg przypomina, że świadczenie jest przyznawane z urzędu, więc nie trzeba wypełniać żadnego dokumentu.

Podejrzane telefony w sprawie 14. emerytur

Czternaste emerytur trafiły właśnie na konta emerytów i rencistów. Kwotę w wysokości 1250,88 zł brutto otrzymują osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minister rodziny Marlena Maląg przestrzega przed oszustami, którzy oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Świadczenie jest przyznawane z urzędu, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych (...) w terminie pobierania rent czy emerytury wypłaca czternastą emeryturę - podkreśliła szefowa resortu.

Zobacz także: "Doxing"- nowe zjawisko i zagrożenie

„Doxing” – nowe zjawisko i zagrożenie
„Doxing” – nowe zjawisko i zagrożenie
Dzień Dobry TVN

14. emerytura - kto może otrzymać dodatkowe świadczenie?

Tzw. czternastka przysługuje osobom, które 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń jest zawieszone. Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie są dokonywane potrącenia i egzekucje.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: OwakiKulla/Getty Images

Pozostałe wiadomości