Newsy

Oszuści podszywają się pod policjantów. Od trzech emerytów wyłudzono pieniądze

Newsy

Autor:
Justyna
Piąsta
Źródło:
PAP

Osoby starsze powinny zachować czujność, ponieważ oszuści wymyślają coraz to nowsze pomysły, by wyłudzić od nich pieniądze. Głośno było o metodzie "na wnuczka", teraz podkarpacka policja ostrzega przed złodziejami podającymi się za funkcjonariuszy. Troje emerytów dało się nabrać, tylko jeden mężczyzna odzyskał swoje oszczędności.

Oszustwo na policjanta

Seniorzy są narażeni na działania oszustów, którzy podszywają się pod policjantów. Trójka emerytów z województwa podkarpackiego została w ten sposób zmanipulowana. 71-letni mieszkaniec Boguchwały odebrał telefon od rzekomego funkcjonariusza.

- Następnie potwierdził to inny rozmówca, podający się za kolejnego policjanta. Poinformował on mężczyznę, że jego pieniądze w banku są zagrożone, a oszuści zablokowali jego konto. Poprosił seniora o pomoc w zatrzymaniu potencjalnych oszustów - poinformowała podkarpacka policja.

Emeryt miał wypłacić swoje pieniądze z banku i wysłać je przekazem pocztowym. Dopiero, gdy mężczyzna wysłał przekaz, zorientował się, że mogła to być próba oszustwa. Udał się na komisariat, by zweryfikować sprawę. - Funkcjonariusze niezwłocznie pojechali z nim na pocztę, gdzie senior zlecił przekaz. Okazało się, że w tym wypadku szybka interwencja spowodowała, że urząd zablokował przekazanie pieniędzy - podkreśla policja.

Zobacz także: Uwaga - złodziej w sieci

Uwaga – złodziej w sieci
Uwaga – złodziej w sieci Źródło: Dzień Dobry TVN

Policja ostrzega

Złodzieje zastosowali podobny schemat działania w przypadku kolejnych dwóch osób. 77-letnia kobieta wybrała swoje oszczędności z banku i zostawiła je w miejscu wskazanym przez oszustów. Z kolei 72-latek przekazał pieniądze osobie, która przyszła je odebrać.

- We wszystkich przypadkach oszuści kontaktowali się z seniorami, dzwoniąc na telefony stacjonarne. Następnie po podaniu im numeru telefonu komórkowego, kolejne instrukcje przekazywali tą drogą, przez cały czas utrzymując kontakt z oszukiwanymi osobami - zaznaczyli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Odbierając telefony od nieznanych osób, należy zachować szczególną czujność, tym bardziej, gdy żądają wypłacenia pieniędzy.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof 12 / Getty Images

Pozostałe wiadomości