Dzieci bawią się na nielegalnym składowisku odpadów. "Ja się boję, że mnie to zarazi rakiem"

Bez tytułu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wysypisko śmieci w szkole
Wysypisko śmieci w szkole
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych to problem, z którym mierzy się wiele miejscowości w Polsce. W niektórych z tych miejsc reporterzy TVN24 odkryli tzw. wody czerwone, powstające w trakcie produkcji trotylu. Kto zapłaci za ich usunięcie i utylizację?

Nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych

W Polsce znajduje się ponad 400 nielegalnych składowisk, gdzie porzucono zagrażające zdrowiu, a nawet życiu odpady. Mechanizm działania przestępców zazwyczaj wygląda tak samo - tzw. słup wynajmuje działkę czy halę, zwozi niebezpieczne substancje, a następnie znika.

Właściciel terenu zwykle nie jest w stanie pokryć kosztów wywozu odpadów i ich utylizacji. Dziennikarze TVN24 ustalili, że wśród niebezpiecznych nieczystości są tzw. wody czerwone, które powstają podczas produkcji trotylu. Reporterzy i śledczy odkryli je na kilku nielegalnych składowiskach. Trotyl w Polsce produkuje jedna fabryka - spółka Nitro-Chem z Bydgoszczy. 

"Wody czerwone" - TVN24 GO

Ponad 2 lata temu niepokojącym zjawiskiem zajęli się Olga Orzechowska, Filip Folczak i Wojciech Bojanowski - autorzy reportażu "Wody czerwone", który można zobaczyć w TVN24 GO. Filip Folczak na antenie TVN24 podał, że nielegalne składowiska "są często na terenie dużych miast, nawet kilkadziesiąt metrów od ludzkich domostw".

- Złe odpady są zbierane w zbiornikach nazywanych mauserami, tysiąclitrowych, w takich beczkach. I nie wiadomo, co w tym dokładnie jest. I cały ciężar tego, co z tym zrobić, spada na samorządy. Więc samorządy ogłaszają przetargi. I to samorządy, władze, czyli my, płacą za to, żeby tego problemu się pozbyć - tłumaczył w TVN24.

Mieszkańcy w niebezpieczeństwie

Olga Orzechowska zaznaczyła, że koszty usunięcia nielegalnych składowisk są ogromne. - W jednym miejscu koszt takiej operacji wynosił 97 milionów, więc nawet jeśli idzie wsparcie ze środków centralnych, z funduszu ochrony środowiska, to w dalszym ciągu jest to gigantyczny wysiłek dla gminy - podkreśliła.

- Mówimy o miliardach złotych. Miliardy złotych będzie kosztowała utylizacja całego tego syfu, który jest rozrzucony po całej Polsce - dodał Wojciech Bojanowski.

Filip Folczak poinformował, że ludzie przebywający w takim środowisku są narażeni na poważne choroby. W Chabielicach znajdujących się 17 kilometrów od największego składowiska znaleziono odpady z produkcji trotylu zaledwie kilkadziesiąt metrów od domu, w którym mieszkają dzieci.

Przestępcy przywieźli tam odpady w ciągu 14 dni, w styczniu 2020 roku. Dla chłopców: Mikołaja, Kacpra i Stasia podwórko wypełnione odpadami niebezpiecznymi to miejsce, gdzie codziennie spędzają czas.

- Tutaj jest jakaś czarna masa wylana. To jest rakotwórcze, ja się boję, że to mnie zarazi rakiem - powiedział Staś.

Jak tłumaczył w reportażu "Wody czerwone" chemik, toksykolog i biegły sądowy dr inż. Jakub Duszczyk, gdy do nieodpowiednio niezabezpieczonego pojemnika dostanie się woda, może dojść do wybuchu.

Jak wygląda codzienność Polaków mieszkających blisko nielegalnych składowisk? Kto zapłaci za odpady z fabryki trotylu? Reportaż "Wody czerwone" można obejrzeć już teraz w TVN24 GO, a na antenie TVN24 w poniedziałek, 17 lipca o 20:30.

Więcej w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości