Raport o zdrowiu Polaków
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB zakończył pracę nad raportem na temat kondycji zdrowotnej naszego społeczeństwa. Okazuje się, że w czasie pandemii stan zdrowia Polaków znacznie się pogorszył. Dotyczy to zwłaszcza seniorów.
- Pandemia COVID-19 spowodowała w latach 2020-2021 niespotykane w okresie powojennym skrócenie długości życia ludności Polski - zauważyli eksperci.
Jak czytamy na tvn24.pl, w 2021 roku długość życia mężczyzn wynosiła 71,75 roku i była krótsza o 2,3 roku niż w poprzedzającym pandemię 2019 roku. Z kolei w przypadku pań wynosiła ona 79,68 roku i była krótsza o 2,1 roku.
Zdrowie
Długość życia a miejsce zamieszkania
Autorzy raportu zwrócili uwagę na zależność pomiędzy oczekiwaną długością życia a miejscem zamieszkania. Okazuje się, że mężczyźni w najmniejszych miejscowościach żyją średnio około 2,6 roku krócej niż ci zamieszkujący największe miasta. W przypadku kobiet różnica ta wynosi 1,9 roku. Jak czytamy na tvn24.pl, w najmniej korzystnej sytuacji zdrowotnej są mieszkańcy miasteczek poniżej 5 tys. ludności. Przeciętna długość ich życia jest najkrótsza. Najdłużej żyją mieszkańcy miast powyżej 500 tys. ludności.
W latach 2020-2021 największą oczekiwaną długość życia u mężczyzn i kobiet zaobserwowano wśród mieszkańców Sopotu (kolejno 78,4 i 83,2 roku). Najkrócej żyli mieszkańcy powiatu makowskiego w województwie mazowieckim i mieszkanki Chorzowa.
W zestawieniu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB nie zabrakło też wzmianki na temat poszczególnych województw. Eksperci donoszą, że w 2021 roku w przypadku mężczyzn najbardziej skróciła się długość życia mieszkańców woj. podlaskiego (o 3,6 roku), a najmniej woj. małopolskiego (o 2 lata). Jeśli chodzi o kobiety, najbardziej skróciła się długość życia mieszkanek woj. lubelskiego i podkarpackiego (o 2,9 roku), za to w przypadku pań zamieszkujących woj. małopolskie skróciła się o 1,7 roku.
Więcej na ten temat na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wielu Polaków musi wymienić dowody osobiste. Jaka jest kara za brak dokumentu?
- Przychodnie pękają w szwach. Jak zaszczepić się na NFZ?
- Zmiany w działaniu SOR-ów. Co to oznacza dla pacjentów?
Autor: pb//az/tvn24, Magdalena Brzezińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: ArtMassa/Getty Images