COVID-19 znacząco wpłynął na samopoczucie nie tylko osób schorowanych i starszych. Okazuje się, że konsekwencje izolacji w czasie pandemii poniosły również nastolatki. Badacze z Uniwersytetu Stanforda zauważyli, że z powodu koronawirusa w organizmach młodych ludzi zaszły znaczące zmiany, które "postarzyły" ich mózgi nawet o kilka lat.
Wpływ COVID-19 na mózg
Pandemia koronawirusa odbiła się na zdrowiu fizycznym i psychicznym wielu ludzi. Amerykańscy naukowcy postanowili szczególnie przyjrzeć się mózgom młodych osób, które wkraczały w dorosłość w okresie epidemii. Jak donosi branżowe pismo "Biological Psychiatry: Global Open Scinece", w organizmach młodzieży zaszły zmiany, które "postarzyły" ich mózgi o kilka lat.
Zdrowie
Zdrowie
Choć mózg zmienia się na skutek upływu czasu i jest to naturalny proces, to w ciele młodych ludzi zaobserwowano niepokojące zmiany. Naukowcy porównali zdjęcia mózgów 163 uczniów przed i w trakcie pandemii. Jak udało się ustalić - w czasie lockdownu procesy postarzające ten narząd nasiliły się. Wcześniej taką sytuację obserwowano u młodzieży, które były np. ofiarami przemocy domowej czy innych nadużyć.
Na razie ciężko oszacować konsekwencje, z jakimi będą się mierzyły osoby, które doświadczyły pandemii koronawirusa w kluczowym momencie rozwoju ich mózgu. Nie jest też pewne, czy "postarzające" zmiany mają trwały charakter. Amerykańscy badacze będą obserwować grupę, by sprawdzić, czy zmiany w mózgach nastolatków są odwracalne i jeśli nie - w jaki sposób wpłyną na ich zdrowie psychiczne.
Konsekwencje pandemii dla nastolatków
Długotrwała izolacja, stres, zdalne nauczanie, ograniczanie kontaktów z rówieśnikami oraz śmierć członków rodziny. Te wszystkie okoliczności odbiły się na zdrowiu nastolatków, czego efekty widać już od dłuższego czasu. Poza zmianami, które opisali amerykańscy badacze, nastolatkowie mierzą się z problemami natury psychicznej: uzależnieniem, lękiem czy depresją.
- Mamy bardzo dużo pacjentów, którzy trafiają do nas z problemem uzależnień behawioralnych i to głównie, oprócz hazardu, uzależnienie od telefonu, mediów społecznościowych. Najmłodszych pacjentów mamy w wieku 12-13 lat - mówiła w rozmowie z PAP Iwona Sztajner, specjalistka psychoterapii uzależnień ze Stowarzyszenia MONAR.
Więcej czytaj na TVN24.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mrozowska i Szaciłło tworzą patchworkową rodzinę. "Miałam poczucie winy, że weszłam w ten układ"
- Karolina Szymczak, żona Piotra Adamczyka zagrała u boku Brada Pitta. "Przytulił mnie po scenie"
- Mundial w Katarze. Już po meczu Polska-Francja. Jaki był wynik?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: noizz.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Rawpixel / Getty Images