Czego można się dowiedzieć o ludziach, badając ścieki? "Narkotyki są obecne"

Czego można się dowiedzieć, badając ścieki? "Narkotyki są obecne"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co mówią o nas ścieki?
Co mówią o nas ścieki?
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Do kanalizacji trafia wszystko, co możemy sobie tylko wyobrazić. Jeszcze całkiem niedawno ścieki były substancją wstydliwą i niewartą uwagi. Wszystko się zmieniło cztery lata temu, po wybuchu pandemii COVID-19. Okazało się, że wiele można się dowiedzieć o populacji na podstawie badań nieczystości. Zobacz reportaż Dzień Dobry TVN.

Co się znajduje w kanalizacji?

Zdaniem dr Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pandemia pokazała, że analiza ścieków jest potężnym narzędziem, które pozwala szybko wykrywać pojawianie się wirusa.

- Te kraje, w których wprowadzono testowanie ścieków, bardzo szybko wykrywały kolejne, pojawiające się fale zakażeń, np. na lotniskach. I w ten sposób byliśmy w stanie działać prewencyjnie - tłumaczył.

Co można znaleźć w ściekach?

- To jest bardzo długa lista. Są to odpadki organiczne, żywnościowe, materiały budowlane, podpaski, patyczki do uszu, włosy. Wszystko, co tylko można sobie wyobrazić. Już sami nie wiemy, czy jest to anegdota, czy fakt, ale mówi się o wersalce, która dopłynęła do jednej z naszych przepompowni - wskazał Wojciech Fronczak (Wodociągi Warszawskie).

Cała prawda o ściekach

To, co widać gołym okiem, nie jest tym, co w przypadku ścieków jest najważniejsze. Okazuje się, że to, czego nie widać, to niemal jeden do jednego obraz tego, jak żyjemy. Naukowcy wprost mówią, że ścieki to nieograniczone wręcz informacje na nasz temat.

- Wykrywamy diklofenak, wykrywamy ibuprofen, wykrywamy pochodne antybiotyków. Wszystko to, co ludzie zażywają jako leki na receptę lub też bez recepty - wyliczał Bartosz Zaborski (Wodociągi Warszawskie). - Antydepresanty też jesteśmy w stanie wychwycić, analizując ścieki dopływające. I tak, idąc tym torem, widzieliśmy taką tendencję, która pokazała zdecydowany przyrost tego typu substancji po pandemii. Przed pandemią była zdecydowanie mniejsza ilość takich substancji w ściekach. W trakcie i po pandemii widzimy realny wzrost. Narkotyki są obecne w ściekach. Widzimy zmienność w stężeniach np. względem weekendu i względem tygodnia pracującego - dodał ekspert.

Dzięki analizie ścieków jesteśmy w stanie dowiedzieć się nie tylko tego, jak żyjemy. Okazuje się, że informacje, jakie ze sobą niosą, mogą być wykorzystywane w każdej dziedzinie, np. w planowaniu polityki migracyjnej.

- Załóżmy, że jest taka sytuacja, że przyjeżdża do nas ktoś z kraju, gdzie jeszcze się szczepi żywym wirusem polio i zostawia ten ślad po sobie tego żywego wirusa polio, a my wiemy, że np. my, nasza populacja europejska jest szczepiona już nie żywym wirusem, tylko wersją rekombinowaną, taką nowoczesną szczepionką, która nic wspólnego z żywym wirusem nie ma. W ten sposób możemy sobie powiedzieć, że mieliśmy dużą liczbę migrantów z kraju, gdzie szczepi się wirusem polio. Z listy WHO możemy się domyślać, jakie to są kraje - wyjaśniała prof. Małgorzata Krzyżowska (Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii).

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości