Gorące tematy

Ponad połowa małżeństw kłóci się o pieniądze. Jak poruszać temat finansów w związku?

Gorące tematy

Ponad połowa małżeństw kłóci się o pieniądze. Jak poruszać temat finansów w związku?

Pieniądze mogą być bardzo trudnym tematem, zwłaszcza w związku małżeńskim. Właśnie dlatego należy nauczyć się o nich rozmawiać. Swoimi radami podzielili się z nami psycholog Magdalena Chorzewka oraz małżeństwo blogerów - Modna Mama i Modny Tata.

Jak rozmawiać o pieniądzach w związku?

Finanse często są kwestią sporną w związkach małżeńskich. Nawet 70 proc. par w Polsce kłóci się przez pieniądze. Bywa, że konflikt kończy się rozwodem. Właśnie dlatego nie powinniśmy unikać tego tematu i oswajać go.

 - O finansach trzeba rozmawiać od początku. Wiadomo, że jak kogoś poznajemy, to temat pieniędzy jest dosyć krępujący i to nie jest jeszcze czas na dogłębne analizy finansowe. Natomiast kiedy decydujemy się na wspólne mieszkanie, czy wspólne życie, czy po prostu łączy nas coraz więcej wydatków, to powinniśmy zacząć rozmawiać ze sobą na ten temat. Bardzo ważne jest sprawdzenie naszych przekonań, czyli z czym wyszliśmy z domu, co myślimy o pieniądzach i czego oczekujemy od partnera/partnerki - radzi Magdalena Chorzewska, psycholog.

Wydatki to w końcu część naszej codzienności i zamiast je demonizować, warto po prostu o nich rozmawiać. Zwłaszcza będąc w związku, powinniśmy zadbać o to, żeby finanse przestały być punktem zapalnym podczas rozmów. W tym może pomóc między innymi transparentność małżonków, przykładowo odkładanie pieniędzy na wspólne konto.

Modna Mama i Modny Tata: "Nie kłócimy się o pieniądze"

W studiu Dzień Dobry TVN gościli Paulina i Michał Będźmirowscy, znani w sieci jako Modna Mama i Modny Tata. Para podzieliła się z widzami swoim sposobem na rozwiązanie finansowych sporów w małżeństwie.

- Mamy rozdzielność majątkową, a to dlatego że prowadzimy dwie odrębne działalności gospodarcze i to jest po prostu bezpieczne. Natomiast zupełnie nie kłócimy się o pieniądze - mówiła Paulina.

Będźmirowscy mają pełnomocnictwo do swoich kont. Michał nie ukrywa, że w osiągnięciu porozumienia pomogły im również rozmowy o wydatkach.

- Od samego początku te kwestie finansowe nie były tematem tabu. To było dosyć jasne i oczywiste - dodał.

W materiale wideo jeszcze więcej porad dotyczących rozmawiania o pieniądzach w związku.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
67
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0