Dobry zwyczaj nie pożyczaj? Jak odzyskać pieniądze? "Powinna być jakaś najprostsza umowa"

Jak odzyskać pożyczone pieniądze?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dobry zwyczaj nie pożyczaj?
Dobry zwyczaj nie pożyczaj?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
500+ na nowych zasadach
500+ na nowych zasadach
Kredyt - czy opłaca się nadpłacać?
Kredyt - czy opłaca się nadpłacać?
Stopy procentowe w górę
Stopy procentowe w górę

Stare powiedzenie mówi: "dobry zwyczaj - nie pożyczaj". Niestety te słowa nie zawsze udaje się wcielić w życie. Zdarza się, że w jakiejś nagłej sytuacji pomagamy bliskiej nam osobie i pożyczamy jej pieniądze. Jednak z ich zwrotem bywa różnie. Jak się zabezpieczyć i odzyskać środki? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała mec. Eliza Kuna, adwokat.

Jak odzyskać pożyczone pieniądze?

Pożyczki w rodzinie najczęściej zdarzają w sytuacjach nagłych, kiedy bardzo trudno jest nam odmówić pomocy. - [...] Nikt wtedy nie myśli o umowie, a to błąd. Bo pożyczki przekraczające kwotę 1000 złotych powinny - według przepisów - być stwierdzone na piśmie. Czyli powinna być jakaś najprostsza umowa - mówiła w Dzień Dobry TVN mec. Eliza Kuna, adwokat. Wzór takiej najprostszej umowy można bardzo łatwo znaleźć w internecie. -[...] Jeśli w wyszukiwarce wpiszemy "umowa pożyczki" wyskoczy nam mnóstwo wzorów najprostszych umów, które mają 4-5 zdań. I takie umowy, w moim przekonaniu, są dostateczne dla tego rodzaju prostych transakcji, czyli takie, które określają strony pożyczki, kwotę pożyczki, ewentualne oprocentowanie i datę spłaty tej pożyczki - mówiła specjalistka.

Czy taka pożyczka musi być oprocentowana? - Generalnie pożyczka powinna być oprocentowana [...], są też ustawy antylichwiarskie, które zakazują nam przekroczenia pewnego pułapu. Natomiast czy my określimy, czy to będzie np. 1 proc. w skali roku, czy 2 proc. w skali roku, czy np. pożyczamy 5 tysięcy złotych, a ktoś nam odda 5 300 złotych za rok to już nasza dowolność. [...] Jakieś minimalne oprocentowanie powinno być określone - dodała specjalistka.

Co zrobić, kiedy ktoś nie spłaca pożyczki?

Niestety wiele osób nie podpisuje takiej umowy i później ma kłopoty z odzyskaniem pieniędzy. Co można zrobić w takiej sytuacji? - Szukajmy wszelkich innych możliwych dowodów, które świadczą o tym, że taka pożyczka została udzielona, czyli np. przelew z opisem "pożyczka dla szwagra". [...] Jeśli nie mamy takiego przelewu [...] postarajmy się jakoś uzyskać tzw. przyjęcie świadczenia, tzn. albo niech ktoś nam pokwituje np. że przyjął pożyczkę, albo też niech zrobi tzw. uznanie długu, czyli np. w mailu potwierdzi [...] - mówiła mec. Eliza Kuna.

Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś idzie w zaparte i nie przyznaje się, że pożyczył od nas pieniądze? Kiedy pożyczka ulega przedawnieniu? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości