Postawiła wszystko na jedną kartę i bije rekordy świata: "Jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz stać na krawędzi"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Biegła przez 12 godzin i pobiła rekord świata
Biegła przez 12 godzin i pobiła rekord świata
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting
Rekord świata w biegu 12-godzinnym, wielokrotna mistrzyni Polski w ultramaratonie górskim, druga najszybsza w historii kobieta w biegu na wieżę Eiffla – to dopiero początek listy osiągnięć 40-letniej Dominiki Stelmach. Jak udało jej się pogodzić karierę sportową z byciem mamą? Z jakimi trudnościami przyszło się mierzyć? Czy zastanawiała się nad powrotem do korporacji? Na te pytania biegaczka odpowiedziała w cyklu "Siła jest kobietą".

Siła jest kobietą: Każda jest inna. Każda wyjątkowa. Każda ma różne cele i marzenia, inną historię do opowiedzenia. Łączy je jedno. Bohaterki tego cyklu udowadniają, że siła jest kobietą.

Dominika Stelmach jest utytułowaną: biegaczką, maratonką, ultramaratonką, a także trenerką personalną. Prywatnie? Szczęśliwa 40-latka, żona i mama dwóch chłopców.

Z miłości do biegania

Dominika Czerniszewska: Na Pani stronie internetowej odnajdziemy informację: "W wieku 22 lat zaczęłam biegać". Co stało za tą decyzją? Włożyła Pani sportowe buty i po prostu ruszyła?

Dominika Stelmach: To nie do końca tak było (śmiech). Będąc na studiach, zobaczyłam reklamę maratonu i od razu przypomniało mi się: "Kurczę, zawsze marzyłam o tym, by wziąć udział w takim biegu". Impreza miała odbyć się za dwa tygodnie. Były do wyboru dwa dystanse: 40+ km lub 20+ km. Zdecydowałam, że wystartuję w półmaratonie i tak zaczęłam biegać. Od razu się w tym zakochałam.

Wydaje mi się, że "miłość od pierwszego biegu" jest rzadko spotykana.

Moim zdaniem są dwa typy początkujących biegaczy. Pierwsi, tacy jak ja, u których pojawia się "miłość od pierwszego włożenia butów" i drudzy, co zbyt szybko się zniechęcają. Często wiele przeszkód mamy w głowie. Poddajemy się, zanim przyjdzie moment zadowolenia i satysfakcji.

Co poradziłaby Pani kobietom, które zaliczają się do tej drugiej grupy?

Polecam zacząć od biegania co 2-3 dni przynajmniej przez pół godziny. Jeśli w tym wytrwamy przez miesiąc, to później będziemy biegać dłużej i naprawdę przyjdzie satysfakcja. Natomiast, jeśli widzimy, że to bieganie zupełnie nam nie idzie, nie męczmy się. Jest wiele innych form aktywności. Spróbujmy znaleźć taki sport dla siebie, który będzie dla nas zarówno wyzwaniem, jak i sprawiał dużo frajdy.

Zastanawiam się, jak udało się Pani połączyć bieganie, maratony, zawody z życiem zawodowym i obowiązkami domowymi?

Dwójka dzieci, dom, praca na pełen etat, bieganie o 5 rano lub 1 w nocy – mój organizm znosił to przez kilka lat. W pewnym momencie powiedział: "Dość". Zaczęło mnie to przerastać i musiałam podjąć decyzję - albo z tym kończę, albo zostaję profesjonalnym sportowcem na 100 proc. Zdecydowałam się na drugą opcję. Z perspektywy czasu myślę, że teraz nie byłabym w stanie funkcjonować na tak wysokich obrotach, jak kilka lat temu. Organizm jest w stanie dużo znieść, ale w pewnym momencie dociera do granicy. Może skończyć się to chorobą, przewlekłą kontuzją albo rozbiciem rodziny, bo znam takie sytuacje, że któryś z małżonków tak bardzo zaangażował się w uprawianie sportu, że odbiło się to na bliskich.

Nie bała się Pani postawić wszystkiego na jedną kartę?

Wypisując za i przeciw doszłam do wniosku, że kiedy mam spróbować, jak nie teraz. Miałam już dawno ukończone studia i przepracowanych kilka lat w korporacji. Dlatego nie bałam się, że zostanę bez zajęcia. Wydaje mi się, że w gorszej sytuacji są młodzi sportowcy, którzy nie mają żadnego doświadczenia zawodowego, często też wykształcenia. Zdecydowałam się zostać profesjonalnym sportowcem po 10 latach biegania. Umówmy się, w tym wieku wielu sportowców przechodzi na emeryturę, a ja dopiero się rozkręcałam. Pojawiło się wiele możliwości startów, poznawania świata. Poza tym pewnie przyjdzie taki moment, że będę musiała, a może bardziej chciała wrócić do pracy na etat.

28 lutego kończy Pani 41 lat. Z jakimi trudnościami musi się mierzyć dojrzała biegaczka?

W bieganiu te przedziały czasowe nie są aż tak bardzo restrykcyjne, jakby mogło nam się wydawać. Kiedyś myśleliśmy, że szybkości nie można rozwijać po 25. roku życia, ale to nieprawda. Udowadnia to wielu sportowców. To wszystko zależy od kilku czynników, np. w jakim wieku zaczęliśmy uprawiać sport, czy mieliśmy jakąś sportową przeszłość, jak funkcjonujemy na co dzień, czy mamy czas na regenerację. Teraz jest znacznie więcej możliwości, żeby zadbać o siebie, więc ten wiek sportowy bardzo się podwyższył. Wystarczy spojrzeć na Japończyka, który w wieku 50 lat wrócił do Pucharu Świata w skokach narciarskich. Z drugiej strony mamy biegaczy, którzy w wieku 70-80 lat osiągają całkiem niezłe rezultaty. Znaleźli swój sposób na życie.

Poza tym ultra biegi są raczej dla osób nieco starszych. Młodych zawodników osiągających sukcesy w tej dyscyplinie jest naprawdę niewielu. Po prostu potrzeba czasu, by przygotować układ ruchu do tak długiego wysiłku. Znam osoby, które zaczęły amatorsko biegać po 60. i mają z tego niesamowitą frajdę. Mówią: "Dlaczego wcześniej nie odkryliśmy biegania?". Znam panią, która zaczęła od chodzenia z kijkami, ale narzekała, że to za wolne i nudne. Rzuciła więc te kijki i mając ponad 60 lat zakochała się w bieganiu.

W życiu sportowca prawdziwym wystawieniem na próbę jest kontuzja. Pojawiają się myśli: "Tyle przygotowań na marne". Jak sobie z tym poradzić?

Kontuzje są niestety powszechne i nie da się ich uniknąć. Jeśli zostajesz sportowcem, musisz kalkulować to ryzyko. Pamiętajmy, że wraz z wiekiem organizm dłużej dochodzi do siebie. Jeśli nie jesteś w stanie tego zaakceptować, nie ma co myśleć o profesjonalnym uprawianiu sportu. Lepiej wyłącznie się nim bawić. Natomiast jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz stać na krawędzi i często balansować blisko urazu i liczyć na to, że organizm zniesie obciążenia. Natomiast najgorsze są kontuzje, kiedy człowiek czuje się bezsilny. Musi praktycznie zaczynać od początku, a czasami nie wiemy, czy się to uda.

Miała Pani chwile zwątpienia: "Czas z tym skończyć"?

Nawet pół roku temu miałam taką myśl. Te chwile zwątpienia pojawiają się właśnie przy kontuzjach. Czasami są one przypadkowe, a nie związane z nadmiernym treningiem czy przeciążeniem. Bardzo dużo biegam w górach, gdzie łatwo jest skręcić kostkę. Raz długo do siebie dochodziłam. Pojawiły się myśli: "Ile razy można zaczynać od początku?", "Znów muszę przełożyć wszystkie plany?". Wtedy trzeba nad tym zapanować i dać sobie czas. Ochłonąć od negatywnych emocji. Mówiąc młodzieżowo - po prostu wyluzować. Poczekać aż wszystko się ułoży i znów przyjdzie ta chęć, by wejść na wyższe obroty. To bardzo trudna rzecz, ale w sporcie, jeśli nie mamy cierpliwości, to nie mamy czego szukać.

Wspomniała Pani o biegach w górach. Jak jeszcze przygotowuje się Pani do zawodów?

To zależy. Zawsze mam kilka startów kontrolnych i treningowych, a później - docelowy. Przygotowania przed samymi zawodami wiążą się z dwoma treningami dziennie. Nie zawsze są to biegowe, ale i tak pokonuję 150 km tygodniowo, czasem 200 km.

Czy do tego dochodzi specjalna dieta?

Nie stosuję specjalnej diety. Staram się jeść to, co lubię. Natomiast unikam tłustych, smażonych potraw. Staram się spożywać posiłki zdroworozsądkowo. Kiedy mam zawody, to zwiększam podaż węglowodanów. Z kolei po treningu jem więcej białka.

Bieganie to miłość, ale ile wyrzeczeń kosztuje?

To jest coś za coś. Dzięki bieganiu mogę się realizować, zwiedzać świat i czuć się spełniona. Bez poświęceń się nie da.

Bieganie a macierzyństwo

Niektóre trenujące zawodowo kobiety odkładają swoje plany związane z macierzyństwem. Obawiają się, że nie wrócą do formy. Czy miała Pani takie wątpliwości?

Absolutnie. Nigdy nie pomyślałam, że ciąża może mi w czymś przeszkodzić. To był mój czas na dzieci, na macierzyństwo. Przez obie ciąże byłam aktywna, ale w ostatnich miesiącach ćwiczyłam delikatnie np. jogę lub rozciąganie. Nie uważam, że kobiety w tym czasie powinny myśleć, że coś tracą, wręcz przeciwnie – mogą tylko zyskać. Organizm odbudowuje się, a my, zyskujemy nową siłę.

A jak wyglądał powrót do biegania po ciąży?

Bardzo szybko wracałam do treningów. Zarówno po pierwszym, jak i drugim porodzie już po tygodniu wychodziłam biegać. Na początku było to 15-25 minut, a potem stopniowo zwiększałam dystanse. Natomiast po 3-4 miesiącach byłam w stanie już normalnie realizować treningi.

Czy wówczas mogła Pani liczyć na wsparcie bliskich?

Tak, chociaż powiedzmy sobie, że dzisiaj młode mamy mają znacznie więcej możliwości. Są, chociażby wózki przeznaczone do tego, by móc biegać z dzieckiem. Są kluby dla mam, do których można przyjść i poćwiczyć z maluchem. Wsparcie rodziny oczywiście jest nieocenione, ale w miastach powstało naprawdę wiele miejsc, które pomagają kobietom wrócić do aktywności fizycznej.

Lista Pani osiągnięć jest naprawdę długa. Jaki jest kolejny cel?

Na razie nie chcę zdradzać. W czerwcu planuję Comrades Marathon 90 km w RPA, ale na wiosnę też mam kilka planów. Natomiast poczekajmy jeszcze chwilę, bo muszę to wszystko dograć. Zobaczymy też, jak będzie ze zdrowiem, Muszę teraz bardzo zadbać o regenerację, o to, żeby też nie podejmować za dużo wyzwań. By ten start nie okazał się ostatnim. Także wszystko na spokojnie.

Pozostało mi zatem życzyć dużo zdrowia i trzymać kciuki!

Masz ciekawą historię do opowiedzenia? Chcesz zostać bohaterką cyklu Siła jest kobietą? Napisz do mnie: dominika_czerniszewska@discovery.com Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas