Dyskryminacja w PKP Inter City. Nie wszystkim zapewniono ciepłe posiłki

Pociąg
Dyskryminacja w PKP Inter City. Ciepłe posiłki w mroźne dni dostaną wyłącznie kobiety
Źródło: Eric Yang/GettyImages
PKP Inter City wydało zarządzenie, z którego wynika, że spółka zapewni swoim pracownikom ciepłe posiłki. Jest to oczywiście związane z bardzo niskimi temperaturami panującymi ostatnio w Polsce. Jednak jak się okazuje, liczyć mogą na to wyłącznie konduktorki i kierowniczki. Dlaczego ciepłe posiłki od PKP dostaną tylko kobiety? Co na ten temat twierdzi Katarzyna Kotula, ministerka ds. równości?
Dlaczego kobiety bardziej odczuwają niskie temperatury?
Czy kobiety i mężczyźni jednakowo odczuwają temperaturę?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Sprawdź, co dokładnie się wydarzyło i jak wytłumaczyło całą sytuację PKP.

Pracownice PKP Inter City otrzymają ciepłe posiłki - treść zarządzenia dyrektora PKP

Piotr Rachwalski, bloger zajmujący się transportem publicznym, opublikował na swoim profilu w mediach społecznościowych zarządzenie dyrektora Polskich Kolei Państwowych w sprawie otrzymywania przez pracowników ciepłych posiłków od Nowego Roku. W dokumencie przeczytać można, że uprawnieni do ich otrzymania są wyłącznie konduktorzy oraz kierownicy pociągu płci żeńskiej. Wpis wywołał skandal.

Oburzeni internauci zastanawiali się, jak to możliwe, że ciepłych posiłków nie dostaną mężczyźni.

"Przecież to jest skandal.", "Nie dość że ciągle się spóźnia to jeszcze dyskryminuje", "Należy to zgłosić, jawna dyskryminacja mężczyzn. A to mężczyźni nie potrzebują jeść?" - pisali pod postem.

Dlaczego posiłki dostaną tylko kobiety? - Wyjaśnienie Polskich Kolei Państwowych

Jak wydarzenie tłumaczy PKP? Według przedstawicieli spółki wynika to z nowych przepisów dotyczących profilaktycznych posiłków i napojów oraz zawartych w nich regulacji związanych z wydatkiem energetycznym organizmu.

"Od wielu lat są wydawane posiłki dla pracowników obsługi technicznej pociągów, czyli pracowników warsztatowych, rzemieślników, rewidentów itd. Dla drużyn konduktorskich obowiązek wydawania posiłków wszedł od 1 stycznia rozporządzeniem Rady Ministrów ws. profilaktycznych posiłków i napojów. Obliguje ono pracodawcę do zapewniania nieodpłatnie posiłków profilaktycznych pracownikom wykonywającym prace związane z wysiłkiem fizycznym, który powoduje w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kalorii u mężczyzn i powyżej 1100 kalorii u kobiet" - wyjaśniło PKP.

Przewoźnik dodał również, że "Spółka planuje przeprowadzenie ankiety pracowniczej, która będzie miała na celu określenie potrzeb i oczekiwań naszych pracowników. W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie osób zatrudnionych w PKP intercity, jak również podnoszenie ich zadowolenia z miejsca pracy, wyniki ankiety będą podstawą do modyfikacji dotychczasowych działań w zakresie wydawania posiłków i napojów profilaktycznych"

Katarzyna Kotula, ministerka ds. równości, reaguje ws. dyskryminacji

W sprawę zaangażowała się ministerka ds. równości Katarzyna Kotula. Poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że przesłała zapytanie do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, w celu analizy wymogów ilościowych w zakresie zapewnienia pracownikom profilaktycznych posiłków i napojów zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. i możliwej ich aktualizacji. Zaznaczyła również, że jest w kontakcie z Konfederacją Kolejowych Związków Zawodowych i posłanką Pauliną Matysiak. 

Co myślicie o sprawie?

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości