Negging, czyli fałszywe komplementy. "To forma pasywnej agresji"

Negging, czyli fałszywe komplementy. "To forma pasywnej agresji"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Negging – komplementy, które ranią
Negging – komplementy, które ranią
"Biznesy pełne pasji" Studio Fotograficzne Agnieszki
"Biznesy pełne pasji" Studio Fotograficzne Agnieszki
O zjawiskach fatshamingu, weigthismu i fatfobii powiedziano już wiele. Na ich tle negging może wydawać się "delikatniejszą" formą dyskryminacji. Tymczasem zostawia on bardzo głęboką emocjonalną rysę. W studiu Dzień Dobry TVN razem z ambasadorką 4. edycji kampanii "Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości" Emilią Modrzyńską, psycholożką Adrianną Sobol i dietetyczką Sabiną Durbajło porozmawialiśmy o tym, jak reagować na takie "komplementy".

Czym jest negging?

Negging to rodzaj manipulowania osobą i emocjami, poprzez dwuznaczne komplementy. Może pogłębić nieprawidłowe relacje z jedzeniem, powodować samowykluczenie chorych, a nawet wpływać na relacje międzyludzkie.

- Teoretycznie ktoś mówi nam coś miłego, ale to jednocześnie uderza w naszą samoocenę i poczucie naszej wartości. Na przykład pacjenci chorzy na otyłość, gdy słyszą "ślicznie wyglądasz, pomimo swojej nadwagi", de facto są obrażeni. Ciężko jednak na to zareagować, bo teoretycznie ktoś sprawił nam komplement - wyjaśniła psycholożka Adrianna Sobol.

Nasza gościni podkreśliła ciężar konsekwencji, jaki niesie za sobą negging. - Potem taka pacjentka myśli sobie, że musi wybrać taki strój, który ją wyszczupla.

Emilia Modrzyńska, która choruje na otyłość przyznała nam, że nieraz spotkała się z komplementami, które ranią. - Całe życie słyszałam "fajnie wyglądasz, wyszczupla cię ta sukienka", albo "nie, nie, ta sukienka cię pogrubia". W pewnym momencie zaczęłam sama sobie dobierać garderobę pod to kryterium - wyznała.

Dietetyczka Sabina Durbajło dodała, że każdy fałszywy komplement w przypadku choroby zachęca do niejedzenia - W momencie, kiedy ktoś nam mówi "dobrze wyglądasz", to dla osoby chorej jest to przytyk "widać, że przytyłaś", a my się boimy przytyć. Wtedy pojawia się furtka w stronę zaburzeń - wyjaśniła.

Jak reagować na fałszywe komplementy?

Fałszywe komplementy nie zawsze są intencjonalne. - Bardzo możliwe, że taka osoba nieświadomie dotyka tego tematu. Wtedy warto powiedzieć "słuchaj, nie czuję się z tym dobrze". Domyślałam się, że często jest to trudne - powiedziała Emilia Modrzyńska.

Psycholożka Adrianna Sobol zaznaczyła, że negging często wynika z braku świadomości. - Często otyłości nie traktujemy jako choroby, co może powodować fałszywe komplementy. Jednak jest to forma pasywnej agresji (...). Dlatego zachęcam, żeby reagować - zaapelowała.

- Na koniec wielka prośba do ludzi, którzy towarzyszą, słyszą albo uczestniczą pośrednio w stygmatyzacji, reagujmy - podsumowała Adrianna Sobol.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości