Komplementy sprawiają, że stajemy się onieśmieleni, peszymy się i wpadamy w zakłopotanie. Dlaczego tak się dzieje? Na tę zagwozdkę odpowiada psycholożka, Joanna Chmura i Daniel Qczaj, którzy w Dzień Dobry TVN powiedzieli, jak obejść się z miłymi słowami, skierowanymi w naszą stronę. Sprawdziliśmy też, jak na komplementy reagują przechodnie.
Kadr w bikini zachwycił fanów.
O zjawiskach fatshamingu, weigthismu i fatfobii powiedziano już wiele. Na ich tle negging może wydawać się "delikatniejszą" formą dyskryminacji. Tymczasem zostawia on bardzo głęboką emocjonalną rysę.
Komplementy czasem poprawiają nam humor, a czasem wprawiają w zakłopotanie. Jaki mamy do nich stosunek? Czy potrafimy je przyjmować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym materiale.
Chcąc sprawić kobiecie przyjemność, warto zadbać, aby zwracanie się do niej było piękne, miłe i miało pozytywny ładunek emocjonalny. Nie powinno być sztuczne czy niemodne.
"Miłe słowa są bardzo ważne"
Dwuznaczne komplementy to problem, z którym mierzą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Z pozoru niewinne komentarze dotyczące wyglądu czy życiowych osiągnięć zwykle wywołują niesmak i zniechęcają nas do obcowania z niektórymi osobami, ale mogą też stać się przyczyną kompleksów, a co za tym idzie prowadzić do obniżenia naszej samooceny. Jak bronić się przed fałszywymi uprzejmościami, mającymi niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie?
"Jak pięknie".
"Kobieca pewność siebie odczytywana jest jako arogancja".
Wiele kobiet często spotyka się z zaczepkami na ulicy i niewybrednymi komentarzami, które słyszą od obcych mężczyzn. Z pozoru mogłoby się wydawać, że panowie chcą w ten sposób skomplementować ich strój lub wygląd. Jednak dla pań zwykle jest to dowód braku szacunku, obelga i nieprzyjemne doświadczenie, o którym chciałyby jak najszybciej zapomnieć.
Choć często mawia się, że kobieta kobiecie wilkiem, to również w naszym rodzimym show-biznesie można znaleźć wyjątki. Na swoim profilu na Instagramie Ewa Minge zamieściła post, w którym nie szczędzi komplementów pod adresem Agnieszki Woźniak-Starak. Pod wpisem projektantki pojawiło się mnóstwo komentarzy, w których fani nie tylko zwrócili uwagę na urodę naszej prowadzącej, ale docenili także fakt, że kobiety potrafią okazywać sobie wsparcie.
Dla wielu z nas komplementy to trudny temat. Najczęściej nie wiemy, jak się zachować, gdy słyszymy coś miłego na swój temat. Zgodzić się, zaprzeczyć, podziękować, zbagatelizować? Ania Starmach nie ma z tym problemu. Zobacz, jak mistrzyni kuchni reaguje na pochwały pod swoim adresem.
Jak twierdzi Anna Kalczyńska - Marcin Prokop jest mistrzem świata w robieniu jajecznicy, a w czym najlepsi są Wasi mężczyźni? Mówicie im to? O tym co chcą słyszeć faceci rozmawialiśmy z Piotrem Kędzierskim, Grzegorzem Kordkiem i Elizą Jędrzejewską-Kordek. Czy rzeczywiście "głaskologia" jest najlepszym sposobem na uwiedzenie i zatrzymanie przy sobie mężczyzny?
Złe wiadomości zalewają nas z każdej strony, od samego rana do wieczora. Dzień Dobry TVN postanowiło zmienić tę tendencję. Zaczęliśmy dzień od uśmiechu i komplementowania innych. Zobaczcie, jak ludzie reagowali na miłe słowa naszych reporterów.
Marta Krzepek projektuje fraki. Jest ich tylko 99 sztuk danego modelu. Czy dla Joli zrobi wyjątek i zaprojektuje setny konkretnego modelu? Ile kosztują fraki, którymi zachwyciła się Jolanta Pieńkowska?
Komplementy mogą wprowadzić w dobry nastrój do końca dnia lub zepsuć humor. Jak je dawać i jak przyjmować? Z badań wynika, że tylko połowa kobiet lubi komplementy. Dlaczego kobiety źle reagują na porównania do matki i zwrot "dobrze wyglądasz"? O to zapytaliśmy aktorkę Magdę Wójcik, dziennikarzy: Rafała Bryndala i Mikołaja Komara oraz psycholog Martę Żysko-Pałubę. Jaki jest najgorszy komplement dla Francuzki? Czy lubimy być doceniane za wybór stroju? Jaki komplement ucieszył Rafała Bryndala, a jaki Jolantę Pieńkowską?