Czy potrafimy przyjmować komplementy? "Jak ktoś powie coś miłego, to dlaczego się wstydzić?"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Karolina Krupa
Jak reagujemy na komplementy?
Jak reagujemy na komplementy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Komplementy czasem poprawiają nam humor, a czasem wprawiają w zakłopotanie. Jaki mamy do nich stosunek? Czy potrafimy je przyjmować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym materiale.

Komplementy. Co o nich sądzimy?

Nasza reporterka postanowiła sprawdzić, jak reagujemy na komplementy i czy umiemy je przyjmować. W tym celu wybrała się na ulice Warszawy. Jedna z pań, która usłyszała od naszej dziennikarki, że ma ładny zegarek wyznała, że bardzo lubi otrzymywać komplementy. - Jak ktoś powie coś miłego, to dlaczego się wstydzić? - stwierdziła.

Co ciekawe, jeden z zapytanych przechodniów powiedział, że woli mówić komplementy innym, niż je przyjmować. Kolejna osoba - tym razem kobieta - przyznała, że komplementy ją krępują i wstydzi się, gdy je słyszy.

Jak podchodzimy do komplementów?

Marzena Mawricz, psycholożka, jest zdania, że rośniemy w przeświadczeniu, że chwalenie się jest czymś złym. - Wyrastając w takich przekonaniach, nie umiemy również przyjmować komplementów i bardzo się tym zawstydzamy - powiedziała specjalistka.

- My Polacy mamy z tym ogromny problem. Jesteśmy uczeni skromności, to jest w ogóle taka nasza cecha narodowa, że jesteśmy skromni, czasem przesadnie skromni, kiedy ktoś nam mówi komplement: "Ładna bluzka", mówimy: "No co tym, skąd, stara", [...], a wystarczy podziękować, przyjąć ten komplement, ucieszyć się i później innych hojnie komplementami obdarowywać - dodała Aleksandra Pakuła, trenerka etykiety.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Karolina Krupa

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości