Nowa formuła Tęczowego Piątku w 2023 roku
Tegorocznym organizatorem Tęczowego Piątku jest Fundacja GrowSPACE, która zachęca młode osoby do budowania safe space, czyli bezpiecznej przestrzeni, w swojej szkole oraz zwrócenia uwagi na obecność osób LGBTQ+ w społecznościach szklonych. Osoby uczniowskie mogą włączyć się w akcje, dołączając do sieci wolontariackiej, gdzie otrzymają przygotowanie oraz tęczowe ramki na zdjęcia, wlepki oraz interaktywne plakaty. Odbędzie się także konkurs na najlepsze zdjęcia z Tęczowego Piątku. Na ten moment zaangażowanych jest niemal 100 miejsc z całego kraju, w szczególności mniejsze miasta i miejscowości.
Hasłem, które przyświeca tegorocznej edycji, jest "safe space" czyli bezpiecznej przestrzeni dla osób uczniowskich – szczególnie tych ze społeczności LGBTQ+ które są w wyjątkowo trudnej sytuacji.
- W tegorocznej edycji Tęczowego Piątku chcemy wzmocnić sprawczość młodzieży i pomóc im zbudować szkolne wspólnoty pełne wsparcia. Jestem pewna, że to właśnie osoby uczniowskie najlepiej wiedzą, czego potrzebują, żeby czuć się bezpiecznie, dlatego zapewniamy im niezbędne narzędzia, wiedzę i wsparcie, które pozwolą zorganizować tęczowe święta w ich szkołach – mówi Aleksandra Stube, koordynatorka projektu Tęczowy Piątek.
Oosby LGBTQ+ w polskich szkołach
Dane Fundacji GrowSPACE wskazują, że w polskich szkołach aż 93% osób uczniowskich wie o obecności osób LGBTQ+ w ich szkole. Jednak ponad połowa, bo aż 53 % uważa, że ich sytuacja jest trudna lub niewystarczająco dobra. Tęczowy Piątek jest odpowiedzią na potrzebę zmiany. W tym roku szczególnie ważne jest to, by dotrzeć z Tęczowym Piątkiem do małych miejscowości, w których osoby LGBTQ+ tym bardziej narażone są na dyskryminacje.
Projekty takie jak Lex Czarnek i kampania nienawiści rządu, także ta w stronę osób LGBTQ+, wstrzymały organizację wydarzeń mających wspierać młodzież. Dzisiaj, zadaniem organizacji pozarządowych jest odmrozić polską szkołę i dać osobom uczniowskim i nauczycielskim narzędzia do tworzenia bezpiecznej przestrzeni w swoich szkołach. Dlatego w ponad 100 szkołach w Polsce organizowany jest Tęczowy Piątek.
- Ten Tęczowy Piątek zapoczątkuje zmiany szczególnie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne – w mniejszych miejscowościach takich jak ta, z której pochodzę. Jestem z Podkarpacia i nigdy nie miałem Tęczowego Piątku, dlatego chcę go dać całej Polsce. Stąd moja determinacja, by planując tegoroczne święto polskich tęczowych osób uczniowskich uwzględnić w nim wszystkich bez wyjątku. Już wiem, że to się nam uda i jestem z tego dumny! W tym roku odmrozimy Polską szkołę z efektu mrożącego - mówi Mateusz Trzaska z Fundacji GrowSPACE, jeden z organizatorów.
- W KPH jesteśmy dumni i dumne, że tak wiele młodych osób decyduje się na celebrację Tęczowego Piątku, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Tęczowy Piątek od 2016 roku wpisał się w kalendarz roku szkolnego i nie da się go wymazać! - dodaje Annamaria Linczowska z Kampanii Przeciw Homofobii.
Co się będzie działo?
Już w zeszłym tygodniu do szkół trafiły specjalnie przygotowane pakiety edukacyjne oraz pakiety promocyjne. Dzięki nim młodzi ludzie będą mogli świętować Tęczowy Piątek w taki sposób, jaki chcą. To, co dzieje się w szkołach i nie tylko, w Polsce w dzień Tęczowego Piątku będzie można śledzić dzięki konkursowi przygotowanemu przez Fundacje GrowSPACE. Młodzież z całej Polski może przesyłać zdjęcia z wydarzeń, które zorganizowali z których kapituła konkursowa wybierze najlepsze i nagrodzi je wyjątkowymi, tęczowymi nagrodami.
W kapitule konkursowej znaleźli się m.in. Przemek Staroń, Julia Sobczyńska, Aleksandra Herzyk czy Kacper Potępski. Działania młodych osób uczniowskich możecie śledzić także na Instagramie @teczowypiatek.
Tegoroczny Tęczowy Piątek jest jednocześnie dniem startu unikatowego programu edukacyjnego. W zakresie edukacji antydyskryminacyjnej będą mogli szkolić się do lutego nauczyciele i nauczycielki oraz uczniowie i uczennice.
Zobacz także:
- Tęczowy piątek w szkołach - co to jest? Na czym polega ta kampania?
- „Błędy powinniśmy traktować jako coś neutralnego.” Jak działa metoda zielonego ołówka?
- Reforma edukacji. Uczniowie w polskich szkołach nie mają gdzie ćwiczyć!
Źródło: materiały prasowe
Źródło zdjęcia głównego: Stefania Pelfini, La Waziya Photography/Getty Images