"Czasem przedstawiają nas jako potwory". Maciej opowiedział o kulisach bycia drag queen

"Czasem przedstawiają nas jako potwory". Maciej opowiedział o kulisach bycia drag queen
"Czasem przedstawiają nas jako potwory". Maciej opowiedział o kulisach bycia drag queen
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
Coming out po polsku
Coming out po polsku
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
(Nie)tolerancja nasza powszednia
(Nie)tolerancja nasza powszednia
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Jednym z bohaterów serialu dokumentalnego "Nago. Głośno. Dumnie" jest Maciej Gośniowski, znany jako Gąsiu, performer i drag queen. Jego zdaniem zakładanie kobiecych ubrań czy malowanie się, nie odbiera panom męskości, lecz może być sposobem na wyrażanie siebie, manifestacją wolności, przełamywaniem stereotypów. Więcej na ten temat opowiedział w rozmowie z Justyną Piąstą z dziendobry.tvn.pl.

"Nago. Głośno. Dumnie" - historia Gąsia

Maciej rozpoczął przygodę z burleską i występami jako drag queen, gdy był na studiach. Już wtedy interesował się tym nurtem sztuki i performance'u. W produkcji HBO Max możemy zobaczyć fragment jego wystąpienia z 2021 roku na TEDxWarsaw. Gąsiu wygłosił przemowę na temat mężczyzn we współczesnym świecie.

- Drodzy panowie, odpuśćmy. I mówię wam to ja, przebrany i przegięty gej. Od nadmiaru testosteronu jądra bolą. Nie musimy już nic udowadniać. możemy się ubierać, jak chcemy. Możemy nosić makijaż. Nie musimy brać udziału w żadnym wyścigu. Możemy być, kim chcemy. Możemy w końcu przestać rządzić, zdjąć zbroję i na przykład być księżniczkami - powiedział.

Dlaczego jego zdaniem mężczyźni powinni wychodzić poza schemat, który narzuciło im patriarchalne społeczeństwo?

- Myślę, że poczucie władzy jest bardzo przytłaczające dla mężczyzn i powoduje bardzo niezdrowy wyścig szczurów. To, żeby być największym, najbogatszym, ale finalnie potem wypić najwięcej na imprezie, bawić się w jakiś hazard. To jest katastrofalne dla higieny ludzkiej, tak po prostu dla człowieka. I w to mężczyzna jest wkładany od urodzenia. W to, żeby zawsze było bardziej, mocniej, lepiej, głośniej. Który dalej kopnie piłkę, wyżej obsika murek. To jest przytłaczające dla faceta. I może wcale tak być nie musi. Może po prostu zróbmy wydech, oddajmy to kobietom, oddajmy to innym osobom i odpuśćmy - podkreślił Maciej w rozmowie z Justyną Piąstą z redakcji dziendobry.tvn.pl. - Kobiety są coraz bardziej głośne i słusznie. Są głośne, często są nagie i są dumne. To jest piękne i o tym też jest serial. Bardzo się cieszę, że tak jest - dodał.

Performerzy drag queen w Polsce

Jak na przestrzeni lat zmieniło się postrzeganie drag queen w naszym społeczeństwie? - Ludzie są tego ciekawi. Przykładem jest to, że z Pawłem (partnerem Gąsia - przyp. red.) najlepsze show, jakie mieliśmy, było w Sosnowcu. Były tłumy ludzi, siedzieli na ziemi, naprawdę chcieli nas oglądać i to było niesamowite zjawisko. Więc tak, ludzie są tego ciekawi, ludzie się tego nie boją. Tylko że po prostu dalej publiczne media czasem przedstawiają nas jako jakieś potwory. Czy ja mam na to wpływ? Nie, ale robię swoje i wiem, że ludziom się podoba - stwierdził Gąsiu.

Całą rozmowę można zobaczyć w materiale wideo.

"Nago. Głośno. Dumnie" - o czym jest?

"Nago. Głośno. Dumnie" to pięcioodcinkowy serial dokumentalny, wyreżyserowany i napisany przez Dellfinę Dellert oraz Agnieszkę Mazanek. Opowiada o polskich drag queens i performerkach burleski.

Poznajemy w nim historie takich bohaterów, jak Kim Lee, Betty Q, Twoja Stara, Pin up Candy, Red Juliette, Kali Katharsis, Gąsiu, Silver Daddy, Bunny de Lish i Hieemeras. To, co ich łączy, to miłość do sceny. Udowadniają, że nawet swój największy kompleks można przekuć w walor. Produkcja jest dostępna na platformie HBO Max i w Playerze.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Player.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana