Był w zakonie, dziś jest drag queen. "To doświadczenie stanowi fundament tego, kim jestem teraz"

"Nago. Głośno. Dumnie". Paweł i jego droga do bycia drag queen
"Nago. Głośno. Dumnie". Paweł i jego droga do bycia drag queen
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
Coming out po polsku
Coming out po polsku
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
(Nie)tolerancja nasza powszednia
(Nie)tolerancja nasza powszednia
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
"Nago. Głośno. Dumnie" to serial dokumentalny HBO Max o grupie polskich drag queens i performerek burleski. Jednym z bohaterów jest Paweł. Kiedy miał 19 lat, wstąpił do zakonu. Dlaczego się na to zdecydował? Jaka była jego droga do wolności w wyrażaniu siebie?

"Nago. Głośno. Dumnie" - historia Pawła

Paweł mając kilkanaście lat, zaczął odkrywać swoją tożsamość jako osoba homoseksualna. To właśnie wtedy zakiełkowała w nim myśl, że nie jest taki, jak jego koledzy.

- Nikt mi nie powiedział nigdy, że owszem, można mieć żonę, dzieci, ale nie wszyscy tacy są. Że jestem facetem, mogę mieć chłopaka i to też jest okej. Ale nikt mi tego nie powiedział. Ja tego nie wiedziałem. Instytucja [Kościół - przyp. red.], która była dla mnie autorytetem, mówiła mi, że to jest zło, że to grzech, zboczenie. Mając świadomość, że nigdy nie założę rodziny, postanowiłem, że inaczej to rozwiążę. Że moje życie nabierze sensu wtedy, jeśli poświęcę je Bogu i pójdę do zakonu - powiedział Paweł w serialu HBO.

Odszedł stamtąd dopiero po czterech latach. Czy z perspektywy czasu żałuje, że chciał zostać księdzem? Opowiedział o tym w rozmowie z Justyną Piąstą z dziendobry.tvn.pl.

- Kiedy miałem 19 lat, skończyłem liceum, zrobiłem maturę i szedłem do zakonu, to naprawdę byłem przekonany, że ja robię najlepszą rzecz ze swoim życiem, jaką mogę zrobić. Wydawało mi się, że właśnie w ten sposób mogę zagospodarować swoje życie w jakiś wartościowy sposób. Miałem też świadomość, że nie jestem w stanie prowadzić takiego życia, jak je znam, jak moja rodzina, moi znajomi. Teraz, z perspektywy prawie 30 lat od tamtej chwili, ja wiem, że to było błędne myślenie. To doświadczenie, jasne, jest dla mnie ważne, takie mocne, które stanowi fundament tego, kim jestem teraz, ale tak naprawdę ono było niepotrzebne - stwierdził.

Paweł czuł wewnętrzny zgrzyt, że nie powinien za wszelką cenę wyrzekać się tego, jaki naprawdę jest.

- Ja nie znałem wtedy żadnej alternatywy. To był świat, z którego jakby wszelka inność była wyrugowana, nieobecna. Ja nie pamiętam, żeby w tamtych czasach była jakaś osoba publiczna, która dokonała coming outu, która powiedziałaby publicznie, że jest gejem, lesbijką, osobą trans. Ja nie miałem możliwości zidentyfikowania się z kimś. Odkrycia tego, że można być taką osobą, jaką jestem, mogę być osobą homoseksualną i prowadzić super życie. Że taki, jaki jestem, jestem dobrą i wartościową osobą, i naprawdę nic nie trzeba od tego ani odejmować, ani dodawać - podkreślił.

Całą rozmowę można zobaczyć w materiale wideo.

"Nago. Głośno. Dumnie" - o czym jest?

"Nago. Głośno. Dumnie" to pięcioodcinkowy serial dokumentalny, wyreżyserowany i napisany przez Dellfinę Dellert oraz Agnieszkę Mazanek. Opowiada o polskich drag queens i performerkach burleski. Poznajemy w nim historie takich bohaterów, jak Kim Lee, Betty Q, Twoja Stara, Pin up Candy, Red Juliette, Kali Katharsis, Gąsiu, Bunny de Lish i Hieemeras. To, co ich łączy, to miłość do sceny. Udowadniają, że nawet swój największy kompleks można przekuć w walor.

Produkcję można oglądać na platformie HBO Max.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Player.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana