Skąd wziął się Pride Month?
W czerwcu wspominamy zamieszki, które wybuchły w 1969 roku w Nowym Jorku po tym, jak policja dokonała rutynowego nalotu na gejowski bar "Stonewall Inn" w dzielnicy Greenwich Village na Dolnym Manhattanie. Funkcjonariusze przeszukiwali i przepytywali klientów, pojedynczo wypuszczając ich na zewnątrz. Ci, którzy wyszli, skandowali "We want freedom, gay power" ("chcemy wolności, gejowska siła" - ang.) Tłum gęstniał. Finalnie protestowało 2 tysiące osób oburzonych nagonką.
Był to pierwszy w historii wspólny akt oporu mniejszości LGBT. W zaledwie rok od zamieszek na nowojorskim Manhattanie w USA uformował się zorganizowany ruch walki o prawa mniejszości. Teraz czerwiec tradycyjnie jest nazywany "Miesiącem Dumy". Rok w rok na całym świecie organizowane są Marsze Równości i rozmaite inicjatywy wspierające społeczność LGBTQ+.
Kolekcja "Miesiąc Równości"
Z okazji Pride Month na Playerze znajdziemy wyjątkowe pozycje, które ukoronują miesiąc czerwiec. Kolekcja "Miesiąc Równości" to nie tylko nowości, ale także kultowe obrazy queerowego kina.
Premierę ma m.in. serial "Kontrola 4". W finałowym sezonie, drogi Majki i Natalii krzyżują się po latach w obliczu tragedii. Dziewczyny będą musiały odnaleźć się w nowym świecie, w którym Majka jest mamą półtorarocznej Hani, a Natalia dziewczyną kochającej i wyrozumiałej Sylwii. Ich drogi się rozeszły, ale przeszłość i uczucie, które je połączyło, cały czas o sobie przypomina. Czy po tylu nieudanych próbach, dziewczyny będą chciały jeszcze zaryzykować?
Ci, którzy jeszcze nie widzieli, cały czas mogą obejrzeć pierwsze gejowskie show w Polsce, czyli "Prince Charming". Inną ciekawą pozycją jest "Ból i blask: queerowe legendy". Historyk Michael Henry Adams przedstawia w tej produkcji historię Harlemu i pokazuje, jaki wpływ na odrodzenie tego miejsca miały znane postacie ze świata queer.
Widzowie mogą sięgnąć także po "Queerowe rewolucje", "Queerową historię świata", "Transhood", "Nastoletnie drag queens" i wiele innych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Patricia Kazadi była obrażana przez swój wygląd. "Duży tyłek i usta były moimi kompleksami"
- Nauczyciele i koledzy z klasy prawie doprowadzili go do samobójstwa. "Nigdy tego nie mówiłem"
- Śmierć noworodka to rozpacz rodziców i bezradność lekarzy. "Dajemy prześcieradełko z zapachem maluszka"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: TVN