Patriotyzm XXI wieku "nie może być ślepy czy bezrefleksyjny"
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polek i Polaków jedno z najważniejszych uroczystości państwowych. Jednak współczesne pojęcie patriotyzmu znacznie różni się od tego, którego uczono nas w szkole.
- W Polsce patriotyzm mocno zakorzenił się w przeszłości. Czcimy bohaterów, bohaterki i rocznice wydarzeń historycznych, a mniejszą uwagę poświęcamy temu, że troska o współobywatelki i współobywateli powinna dotyczyć nie tylko tych, którzy obecnie żyją, ale też tych, którzy rodzą się teraz lub urodzą się w przyszłości. Trzeba myśleć nie tylko o przeszłości i to w kontekście lokalnym, czyli obrębie administracyjnym państwa, tylko o przyszłości w kontekście globalnym, bo nasze działania wpływają na inne kraje, a działania innych krajów wpływają na nas - zauważa dr Agnieszka Kwiatkowska.
Ku pokrzepieniu serc
Jak podkreśla naukowczyni, w Polsce, z jej dramatyczną historią wojen i braku niepodległości, dominuje postrzeganie patriotyzmu w wersji bohaterskiej, zbrojnej. Natomiast obecnie w spolaryzowanym naszym społeczeństwie jest większe zapotrzebowanie na patriotyzm obywatelski lub cywilny, który przejawia się, chociażby w postaci działań takich jak: płacenie podatków, uczestnictwo w wyborach, angażowanie się w działania lokalne czy pomoc sąsiedzka.
- Patriotyzm, chociaż jest uczuciem przywiązania i miłości, nie może być ślepy czy bezrefleksyjny. Prawdziwy patriotyzm możemy porównać do relacji z partnerką lub partnerem w związku. Będąc w takiej relacji, mimo że wspieramy tę drugą osobę, to zwracamy jej uwagę, gdy zrobi coś dla nas nieakceptowalnego. To samo dotyczy miłości do państwa: jeśli wprowadzane prawa są sprzeczne z demokracją, jeżeli władza łamie prawa człowieka, to patriotyzmem będzie sprzeciwienie się temu - tłumaczy socjolożka.
Młodzi angażują się w życie publiczne
Zdaniem dr Agnieszki Kwiatkowskiej w ostatnich latach możemy zauważyć, że najmłodsze pokolenie obywatelek i obywateli naszego kraju wykazuje coraz większe zainteresowanie życiem publicznym.
- Od kilku lat, a w szczególności od czasu wyborów prezydenckich w 2020 roku, obserwujemy wzrost zaangażowania młodych w sprawy publiczne i polityczne. Przejawia się to zarówno w wyższej partycypacji politycznej, poprzez udział w wyborach czy demonstracjach, ale też w deklaracjach zainteresowania polityką. To najbardziej zaangażowane politycznie pokolenie młodych od czasów transformacji demokratycznej - stwierdza ekspertka.
Jak dodaje, coraz częściej biało-czerwone flagi pojawiają się na manifestacjach w obronie praw kobiet, praw mniejszości seksualnych czy podczas demonstracji antyfaszystowskich. - Przecież walka o prawa grup dyskryminowanych, w odróżnieniu od nacjonalistycznych marszów, to prawdziwie obywatelska postawa - podkreśla politolożka.
Zielony patriotyzm - na czym polega?
Dla młodego pokolenia szczególnie ważna jest troska o środowisko oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Jak zauważa dr Agnieszka Kwiatkowska, to także przejaw patriotyzmu.
- Zmiany klimatyczne dotkną przede wszystkim młodych ludzi i ich dzieci, a tymczasem młodzi czują się pozostawieni sami z tym problemem przez starsze pokolenia. Są więc świadomi, że muszą wziąć sprawę walki ze zmianami klimatu we własne ręce - wyjaśnia ekspertka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sean Penn oddał statuetkę Oscara Wołodymirowi Zełenskiemu. Wróci do aktora, kiedy wojna się zakończy
- Podniesienie stóp procentowych - prognozy ekonomistów. Kiedy podana zostanie decyzja RPP?
- Wyprawa polarna polskich badaczy. Smutne, co znajduje się wewnątrz lodowców
Źródło: Informacja prasowa/SWPS
Źródło zdjęcia głównego: Tomas Ragina/Getty Iamges