Bartek Jędrzejak zabrał widzów Dzień Dobry TVN w wyjątkowe miejsce. Dworek Marszałka Piłsudskiego to podróż śladami osobistych wspomnień wielkiej historycznej postaci. Będąc na miejscu, można poczuć klimat dawnych lat, oglądając prywatne przedmioty rodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dlaczego kibicowanie i reprezentowanie kraju jest formą patriotyzmu?
Gwiazda, która chętnie dzieli się kadrami ze swojego życia, opublikowała w sieci wzruszające nagranie z okazji Dnia Niepodległości. Jak mała Nadziejka świętowała 11 listopada?
"Mam to po mamie"
11 listopada to doskonały czas, aby usiąść w gronie rodzinnym i trochę podszkolić się z historii.
Jak rozmawiać z młodzieżą o patriotyzmie? Zyta Czechowska, Nauczycielka Roku 2019, Justyna Suchecka, dziennikarka TVN24, Karolina Bogusławska, licealistka i harcerka rozmawiały w Dzień Dobry TVN na temat miłości do ojczyzny wśród młodych ludzi.
Czym jest dla młodego pokolenia?
Niedawno w mediach głośno zrobiło się o tzw. ławeczkach patriotycznych. W całej Polsce mają bowiem stanąć rekreacyjne siedziska przypominające kształtem kontur Polski. Pierwsze egzemplarze pojawiły się już w Katowicach, Gdańsku, Rzeszowie, a mieszkańcy nie kryją oburzenia. Najśmieszniejszy wydaje się regulamin.
"Niektórzy wracają, żeby walczyć".
Czy wstydzimy się państwowych symboli?
11 listopada jest najlepszą okazją do zastanowienia się nad współczesną definicją niepodległości i miłości do ojczyzny. Jak te dwa pojęcia rozumieją ci, których wpływ na młodych Polaków jest nie do przecenienia? O to Sandra Hajduk-Popińska zapytała Julię Kuczyńską, Dominika Rupińskiego, Igę Krefft oraz Julię Pośnik.
Patriotycznego wiersza Władysława Bełzy "Kto Ty jesteś? Polak mały" uczy się już każdy pierwszoklasista. Okazuje się, że szkolna nauka i żmudne przygotowania do apeli nie idą w las. Patriotyczne uniesienie towarzyszy polskim uczniom od najmłodszych lat, ale czy zostaje w sercu na zawsze? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Po raz trzeci rusza konkurs filmowy #63PL, współorganizowany jest przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem przewodnim jest patriotyzm. Kto może wziąć udział w konkursie? Do kiedy można wysyłać filmy? Jakie nagrody czekają na laureatów? Na jakim festiwalu zostaną pokazane nagrodzone filmy? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: dyrektor muzeum Jan Ołdakowski oraz aktor i ambasador akcji Maciej Zakościelny.
Z okazji Święta Niepodległości - wraz z gośćmi Dzień Dobry TVN: wykładowcą etyki w modzie w MSKPU Magdaleną Płonką, aktywistą i socjologiem Janem Śpiewakiem oraz licealistką Karoliną Wójcicką - zastanawialiśmy się, czym dla współczesnych ludzi jest patriotyzm. Gdzie kończy się patriotyzm, a zaczyna nacjonalizm?
Już niedługo rusza dziewiąta edycja NETIA OFF CAMERA Międzynarodowego Festiwalu Kina w Krakowie. Będzie to szansa, by zobaczyć nowe filmowe produkcje oraz na spotkać się z twórcami światowego kina. W tym roku ramach Festiwalu odbędzie się również konkurs filmowy #63PL. Do kogo będzie on skierowany? Jak brzmi pytanie konkursowe? I kto będzie oceniał nadesłane prace? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Alicję Myśliwiec, rzeczniczkę prasową NETIA OFF CAMERA oraz Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wiele osób uważa, że słowo "patriotyzm" nierozerwalnie łączy się z tępieniem inności, która pojawia się wokół nas. Czy tego samego zdania są goście Dzień Dobry TVN: aktor Alan Andersz, Miss World Poland 2015 Marta Pałucka, stand-uperka Katarzyna Piasecka i aktor Nikodem Rozbicki? Czym dla nich jest patriotyzm? Jak spędzają Święto Niepodległości?
W sentymentalną podróż po Londynie, śladami generała Władysława Andersa, Kingę Rusin i widzów Dzień Dobry TVN zabrała córka Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych - Anna Maria Anders: "Chciałabym wzbudzić patriotyzm w Polakach, żeby Polacy byli dumni z tego, że są Polakami, żeby ojciec był dumny, że robię to, czego on nie mógł zrobić..."
Czym Polacy uwiedli tustytów z innych krajów, którzy przyjechali do nas na Euro 2012? Nie tylko radością życia, optymizmem czy gościnnością... Czym jeszcze?
...miłością do Polski! Jej matka jest Polką, pochodzi z Bielska - Białej, natomiast ojciec jest rodowitym Brytyjczykiem. Doskonale mówi po polsku, choć jak powszechnie wiadomo, nie jest to łatwy język. Kiedy miała kilkanaście lat dołączyła do RAF- u i została pilotką. Nakręciła dokument o Kazimierzu Piechowskim, uciekinierze z Oświęcimia. Jest ambasadorem polskiej historii w Wielkiej Brytanii. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katy Carr - angielkę, której serce bije dla Polski.