Finanse i Praca

Podniesienie stóp procentowych - prognozy ekonomistów. Kiedy podana zostanie decyzja RPP?

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Liczenie podatków

Już w środę 9.11 Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Ostatnie posiedzenie przyniosło nie małe zaskoczenie. Tym razem ekonomiści są podzieleni w swoich prognozach. Kiedy podana zostanie decyzja?

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe podczas ostatniego październikowego posiedzenia zostały utrzymane na tym samym poziomie. Oznacza to, że stopa wyniosła 6,75%. Była to pierwsza taka decyzja od prawie roku, kiedy to stale ją podnoszono od października 2021.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

W czwartek (10.11) o godzinie 15:00 będzie miała miejsce konferencja prasowa przewodniczącego RPP i prezesa NBP - Adama Glapińskiego. Jednak o decyzji w sprawie podniesienia stóp procentowych prawdopodobnie dowiemy się już dzisiaj.

Prognozy ekonomistów w sprawie stóp procentowych

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja za poprzedni miesiąc wyniosła 17,9% rok do roku. W związku z tym, stopy powinny zostać podwyższone z punktu widzenia teorii - powiedział Marek Rogalski, główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ.

- Inflacja jest, jaka jest. Ale biorąc pod uwagę podejście praktyczne, to mam wrażenie, że Rada stóp nie podwyższy. To może być rozczarowanie dla inwestorów zagranicznych, bo jest oczekiwanie, że polityka podwyższania stóp, choćby drobnymi kroczkami, o 25 punktów bazowych, powinna być kontynuowana. Jeśli więc stopy się nie zmienią, to złoty może na tym stracić - dodał.

Według ekspertów z ING Banku Śląskiego RPP zdecyduje się na podwyżkę o 25 punktów bazowych, jest też szansa, że po raz kolejny stopy procentowe pozostaną bez zmian. Jak zaznaczyli, "decyzji będzie towarzyszył gołębi przekaz sugerujący bliskie zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Witsarut Sakorn / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości