Noworoczne zwyczaje w Polsce i na świecie. Co ma przynieść rybia łuska w kieszeni?

Klocki drewniane z cyframi 2024.
Noworoczne zwyczaje w Polsce i na świecie.
Źródło: Nora Carol Photography/GettyImages
Tradycja hucznego Sylwestra i powitania Nowego Roku jest w Polsce stosunkowo krótka. Do drugiej połowy XIX w. nie były organizowane żadne większe imprezy czy bale, czyli coś, bez czego ciężko dzisiaj wyobrazić sobie ten "moment przejścia". Zanim ta tradycja się ukształtowała, po drodze powstały różne noworoczne zwyczaje. Jak wyglądają w Polsce, a jak w innych krajach?
DD_20231228_Sylwester_REP
Sylwester last minute
Źródło: Dzień Dobry TVN

Noworoczne zwyczaje w Polsce - kiedyś i dziś

W Polsce zwyczaj radosnego i głośnego witania Nowego Roku na początku pojawił się głównie w miastach. W Warszawie strzelano z armat, a w Krakowie bito w dzwon Zygmunta na Wawelu. Z czasem z tej okazji na ulicach zaczęli gromadzić się ludzie, a wraz z nimi pomysły na wiwatowanie, toasty i strzelanie petardami. Skupiano się jednak bardziej na dacie 1. stycznia niż 31. grudnia.

W XX wieku ludzie zapragnęli imprez i zaczęto organizować ogromne, wystawne bale sylwestrowe - najczęściej w restauracjach, budynkach użyteczności publicznej i wielkich prywatnych posiadłościach. Znane nam sylwestrowe domówki zaczęły zyskiwać popularność w okresie PRL-u.

Jeśli chodzi o noworoczne zwyczaje, sięgano głównie po te typowe dla okresu przesilenia zimowego, Szczodrych Godów i Bożego Narodzenia. Zawierały liczne elementy o charakterze magicznym i wróżbiarskim. Wśród tych zwyczajów, bywa, że praktykowanych do dziś, znalazły się m.in.:

  • wcześniejsze wstawanie z łóżka jako zapowiedź produktywnych dni w nowym roku,
  • mycie ciała wodą, w której jest srebrna moneta – na szczęście,
  • dokładne sprzątanie całego domostwa; z drugiej strony wierzono także, że nie należy sprzątać w ostatni dzień roku, ponieważ można w ten sposób wymieść z domu powodzenie i szczęście w życiu,
  • noszenie w kieszeni monety lub rybiej łuski (najlepiej z wigilijnego karpia) - na bezpieczeństwo finansowe,
  • toasty szampanem i noworoczne postanowienia - to jedne z najnowszych, popularnych już na całym świecie zwyczajów noworocznego świętowania.

W przeszłości na wsiach w Polsce budzono również pszczoły, aby jak najwcześniej zabierały się do pracy i przyśpieszały przyjście wiosny. Na Pomorzu z kolei obwiązywano małe drzewka słomą, w której umieszczano krzyżyki zrobione z ciasta. Wierzono, że dzięki temu najbliższe plony i zbiory będą obfite.

Tradycje noworoczne świata

Co kraj, to obyczaj. O sylwestrowych i noworocznych tradycjach krajów i regionów można by się rozpisać na wiele stron. Wystarczy jednak wymienić kilka, by choć trochę przybliżyć tę różnorodność.

W Danii ludzie o północy skaczą z krzesła, a w Brazylii w Nowy Rok przeskakują siedem fal, wypowiadając siedem życzeń. W Grecji i Szkocji do miejsca imprezy należy wejść prawą nogą. W Hiszpanii i wielu krajach, gdzie mówi się w tym języku, Nowy Rok zaczyna się z pełną buzią – najlepiej winogron. W Kolumbii, aby zapewnić sobie podróże w przyszłości, warto wyjść na spacer po okolicy z pustą walizką. Na Filipinach z kolei wszystko ma być okrągłe niczym monety – noworoczny stół, potrawy, a nawet kropki i kółka na ubraniach gości.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości