Studniówka 2024. Ile kosztuje impreza dla maturzystów?

Para na studniówce
Studniówka 2024. Ile kosztuje impreza dla maturzystów?
Źródło: kali9/Getty Images
Organizacja studniówki to nie lada wyzwanie. Okazuje się, że dzisiaj niezbędne jest wynajęcie DJ-a, odpowiedniej sali w restauracji, wymyślenia dodatkowych atrakcji. To generuje ogromne koszty, a trzeba jeszcze kupić sukienkę lub garnitur, czy pójść do fryzjera. Ile maturzysta zapłaci za taki bal?
Studniówkowe stylizacje
Studniówkowe stylizacje na każdą kieszeń
Źródło: Dzień Dobry TVN

Szkoła

DD_20240106_Szkola_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?

Organizacja studniówki - jaki to koszt?

Jedna z uczennic trzeciej klasy liceum na południu Wielkopolski, do której dotarł Dziennik Zachodni, organizowała już połowinki, a obecnie przygotowuje studniówkę dla kolegów zdających w tym roku maturę. Nastolatka podkreśla, że to długi proces, który może trwać nawet półtora roku.

- Na początku trzeba porozmawiać ze wszystkimi uczniami i dowiedzieć się, ile osób byłoby potencjalnie chętnych. Dopiero wtedy, kiedy wie się mniej więcej, jaka liczba osób będzie brała udział w imprezie, można zacząć szukać restauracji czy lokalu - powiedziała Kinga w rozmowie z dziennikarzami gazety.

Pierwszy krok to zebranie najlepszych ofert. - DJ-a i fotografa rezerwuje się około roku wcześniej. (...) Z miesiąca na miesiąc ustala się coraz bardziej konkretne rzeczy - ostateczną liczbę osób, menu, dekoracje i dodatkowe atrakcje - wyjaśniła. Na studniówce musi oczywiście pojawić się catering z odpowiednim menu. Koszty w tym zakresie nie odbiegają od tych weselnych. Za osobę to nawet od 300-600 zł. DJ kosztuje około 2500 zł, ewentualnie drożej, jeśli uczestnicy chcą także nagrać film. Nie można zapomnieć o kwiatach, dekoracjach, a nawet dodatkowych atrakcjach. Przy 250 uczestnikach imprezy, zaledwie 100 to maturzyści. Pozostali to osoby towarzyszące i nauczyciele.

- Studniówka dla takiej liczby osób może kosztować 50-80 tys. zł, taka z wieloma atrakcjami, na wysokim poziomie - nawet 100 tys. zł. Jednak szkoła zawsze ma dofinansowania z rady rodziców - w naszym przypadku było to około 8 tysięcy złotych - wyjaśniła nastolatka. Ile więc zapłaci maturzysta? Będzie to około 500 zł, a osoba towarzysząca musi pokryć jedynie koszt talerzyka.

Studniówkowe kreacje

Maturzyści też dbają o swój wizerunek w tym ważnym dniu. Jak informuje Dziennik Zachodni, za wyszukane kreacje uczennice mogą zapłacić nawet od 2 do 7 tys. zł, a te sieciówkowe od 300 do 500 zł. Następnie należy kupić buty pasujące do sukienki - ich koszt to około 250 zł. Dochodzą także wydatki na profesjonalny makijaż (od 200 do 350 zł), fryzurę (ok. 150 zł), paznokcie (90 do 150 zł) i biżuterię.

A jak kształtują się koszty w przypadku chłopców? Marynarka i spodnie dla maturzystów to wydatek od 1000 zł do kilku tysięcy w wyspecjalizowanym sklepie, a 400 do 500 zł w sieciówce. Do tego dochodzą koszula (od 50 zł), krawat (od 30 zł) i buty (od 150 zł). Niektórzy szyją garnitury na miarę, wówczas cena wzrasta do 9 tys. zł, a koszuli od tysiąca w górę. Za przygotowanie fryzury chłopcy zapłacą od 50 do 135 zł.

Podsumowując, koszt takiej imprezy zaczyna się od 1000 zł, a górnej granicy właściwie nie ma. Wszystko zależy od rozwiązań, na które zdecyduje się maturzysta.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło: Dziennik Zachodni

Źródło zdjęcia głównego: kali9/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości