Wielu świeżo upieczonych rodziców wychowując dzieci korzysta z pomocy własnych matek i ojców. Niestety bywa tak, że zostają oni przytłoczeni nowymi obowiązkami związanymi z opieką nad wnukami. Część dziadków i babć zwyczajnie się buntuje.
Opieka nad wnukiem - przyjemność czy obowiązek?
Rodzice coraz częściej starają się łączyć karierę z wychowaniem dziecka. Niestety nie zawsze jest to proste, a niekiedy wymaga od nich bardzo dobrej organizacji czasu. Tu często z pomocą przychodzą dziadkowie, którzy będąc już na emeryturze, starają się wesprzeć zabieganych opiekunów, zastępując ich np. w odbiorze malucha z przedszkola, czy opiece podczas choroby.
Co wpływa na rozwój dziecka?
Co wpływa na rozwój dziecka?
Choć wielu dziadków nie ma problemu z zajmowaniem się swoimi wnukami, niektórzy z nich podkreślają, że nie może to być "praca na pełen etat". Ponadto tłumaczą, że przejście na emeryturę nie uruchamia w nich automatycznej gotowości do podjęcia się roli opiekuna dziecka.
Czy babcia musi się zajmować wnukiem?
Swoje zdanie wyraziła m.in. jedna z czytelniczek portalu edziecko.pl. Według niej rodzice nie powinni zrzucać obowiązku wychowywania dziecka właśnie na babcie i dziadków. - Ja swojej córce i synowi powiedziałam, że to są wasze dzieci. Też studiowałam mając dzieci i jakoś dałam radę. Tak są nauczeni - wyznała w rozmowie z portalem.
- Wpadną na kawę czy obiad, ale potem wracają do siebie. Ja się z ich dziećmi nie bawię. Zawsze wszystko jest ok. Nie chcę być niewolniczką wnusiów - dodała.
Coraz więcej seniorów stara się aktywnie korzystać ze swojej emerytury. Oczywiście, jeżeli pozwala im na to zdrowie. To świetny czas, aby mogli odpocząć, ale jednocześnie cieszyć się życiem i czerpać z niego dużo radości. Wielu dziadków uwielbia przebywać ze swoimi wnuczkami, a zabawy z nimi sprawiają im przyjemność. Najważniejsze, by oni sami mogli decydować, w jakiej roli jest im najlepiej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wygląda na wiecznie uśmiechnięte dziecko. Stoi za tym poważna choroba
- Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Ile powinno mieć lat? Prawny i psychologiczny punktu widzenia
- To nie jest dobry kraj dla matek. Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images