Dziecko

Wygląda na wiecznie uśmiechnięte dziecko. Stoi za tym poważna choroba

Dziecko

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
New York Post
Dziecięce stopy

Ayla Summer Mucha cierpi na nietypowe schorzenie. W związku w wrodzoną wadą dziewczynka wygląda, jakby zawsze była uśmiechnięta. Jej rodzice nie załamują rąk - w sieci promują świadomość na temat dolegliwości ich dziecka oraz poszukują lekarza, który podjąłby się operacji jej wyjątkowej twarzy.

Wiecznie uśmiechnięta dziewczynka

Ayla Summer Mucha przyszła na świat w Australii w 2021 roku. Dziewczynka urodziła się z obustronną makrostomią, będącą wynikiem nieprawidłowego zespolenia wyrostka szczękowo-żuchwowego. Wada ta występuje u 1 na 60-300 tys. żywych urodzeń. Wygląd dziewczynki był zaskoczeniem nie tylko dla rodziców, ale również dla lekarzy, którzy przyjmowali poród.

- Blaize [ojciec dziewczynki - red.] i ja nie byliśmy świadomi jego istnienia i nigdy nie spotkaliśmy nikogo z makrostomią. To był dla nas szok - wyznała cytowana przez "New York Post" Cristina Vercher, matka dziewczynki.

Chore dzieci

Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Tuż po narodzinach dziecka rodzice nie otrzymywali żadnych wiadomości o stanie zdrowia niemowlaka. Wówczas wiedzieli, że z noworodkiem jest coś nie tak. Doszło nawet do tego, że matka Ayli zaczęła podejrzewać, iż wada, z którą przyszła na świat jej córka, jest spowodowana błędami popełnionymi w ciąży. Ostatecznie medykom udało się przekonać, że kobieta nie miała wpływu na deformację kości dziewczynki.

Obustronna makrostomia

Wada, z którą przyszła na świat Ayla ma nie tylko wymiar estetyczny. Makrostomia powoduje trudności w połykaniu śliny oraz zaburza odruch ssania. Dziewczynka musi więc zostać poddana specjalistycznym operacjom. Rodzice poszukują lekarzy, którzy są gotowi podjąć się takiego wyzwania.

Poszukując eksperta, rodzice niezwykłego dziecka trafili na TikToka, gdzie założyli córce konto. Cristina i Blaize nie tylko liczą, że uda im się znaleźć specjalistę, który zoperuje ich pociechę, ale też szerzą świadomość na temat choroby, z którą przyszło jej się mierzyć. Profil niezwykłej Ayli obserwuje 118 tys. użytkowników. Licznik wciąż rośnie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: New York Post

Źródło zdjęcia głównego: Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images

Pozostałe wiadomości