Dobra wiadomość dla rodziców wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która wydłuża im urlop macierzyński. Obok istniejących już urlopów dla rodziców, w systemie prawnym pojawi się również nowa instytucja - uzupełniający urlop macierzyński.
Komu będzie przysługiwać nowy urlop macierzyński?
O wydłużony urlop macierzyński będą mogli ubiegać się rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, maksymalnie do 15 tygodni.
Tego rodzaju urlop będzie przysługiwał także rodzicom dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji, w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, maksymalnie do ośmiu tygodni.
W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie uwzględniana waga dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.
Co jeszcze przewiduje nowelizacja?
Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja kodeksu pracy zakłada, że dla ustalenia wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą się sumowały okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę - do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia również przerwy między kolejnymi hospitalizacjami dziecka. Urlop ten ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym i adopcyjnym. Wysokość wypłacanego w czasie dodatkowego urlopu zasiłku macierzyńskiego wyniesie 100 proc. jego podstawy.
Nowelizacja wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Zobacz też:
- Kto może otrzymać "babciowe"? Zasady pobierania świadczenia. "To się opłaca"
- Urlop z powodu "siły wyższej". Kto może wziąć wolne? Ile dni przysługuje?
- Czy gratulowanie ciąży jest faux pas? "Więcej jest strachu, rozgoryczenia i frustracji niż radości"
Autor: Aleksandra Kokot
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: gorodenkoff/Getty Images