prawosławie

  prawosławie

  Trzech Króli to święto chrześcijańskie obchodzone na pamiątkę mędrców, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Niby wszystko jest takie oczywiste, a jednak nie do końca. Bo czy rzeczywiście było ich tylko trzech? Może królowie wcale nie byli królami? A jeśli byli, to czego? Skąd wiedzieli, że Chrystus się urodził? Przecież nie było wtedy internetu. Odpowiedzi na te pytania szukał reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Znalazł je? Przy okazji miał okazję przekonać się, jak wyglądają buty z kosmosu na paliwo rakietowe.

  6 stycznia to nie tylko Święto Trzech Króli, ale również prawosławna Wigilia. Skąd to opóźnienie w stosunku do katolickich świąt? Jak starowiercy obchodzą Boże Narodzenie? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się w najważniejszej cerkwi w Polsce - cerkwi św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze z ks. Doroteuszem Sawickim.

  Nie tak dawno spłonął dom rodzinny i jednocześnie parafialny ks. Artura Grabana - duchownego, który w zachodniej Polsce szczególnie dba o Łemków przesiedlonych z Karpat w ramach akcji Wisła. I to właśnie oni pomagają mu w odbudowie domu. Księdza Artura zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o swojej działalności i kulturze Łemków. Kiedy Łemkowie obchodzą święta Bożego Narodzenia? Czy nasze państwo im pomaga?

  W Polsce jest prawie 650 tysięcy wyznawców prawosławia. Najwięcej jest ich na Podlasiu. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska odwiedziła cerkiew w Supraślu, gdzie spotkała się z ojcem Hiobem. W jaki sposób żegnają się wierni? Dlaczego w każdym domu obecne są Ikony? Co one symbolizują? Czy w Kościele prawosławnym obowiązuje celibat?

  Bohaterką kolejnego odcinka cyklu "Kobiety w religiach świata" jest aktorka Kateryna Moizrist, Ukrainka mieszkająca w Polsce, kobieta wyznania prawosławnego. Czy trudno było być osobą wierzącą na Ukrainie, która wtedy należała do ZSRR? Dlaczego na swój dom wybrała Polskę? Jak patrzy na to, co dziś dzieje się na Ukrainie? Z Kateryną Moizrist spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Kościół prawosławny - drugi po względem liczebności w Polsce. 6 stycznia obchodzona jest Wigilia Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Jak wyglądają przygotowania do tego wielkiego święta zapytaliśmy Żorę Koroliowa i jego piękną żonę Annę. Czy ich córeczka Sonia dostała już prezenty?

  W Rosji rozpoczęły się ostatki nazywane popularnie Maslenicą. Rozpoczynają one siedmiodniowe przygotowania do Wielkiego Postu. Wtedy to Rosjanie bawią się hucznie na ludowych kiermaszach, podczas których prym wiodą bliny, czyli rosyjskie naleśniki. Maciej Nowak miał okazję ich spróbować. Jakie wrażenia?