Prawosławna Wielkanoc wypada zazwyczaj jakiś czas po łacińskiej. W tym roku jest ona aż 5 tygodni później. W związku z tym wierni kościoła wschodniego właśnie teraz obchodzą Niedzielę Palmową.
Niedziela Palmowa prawosławnych
Niedziela Palmowa to w prawosławiu jedno z 12 najważniejszych świąt w roku. Jej termin jest ruchomy, gdyż uzależniony jest od daty świętowania Wielkanocy. W tym roku wierni obrządków wschodnich będą ją obchodzić 5 maja, zatem Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy wypada właśnie dziś - 28 kwietnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kościół i religia
Wierni kościoła grekokatolickiego na całym świecie będą tego dnia uczestniczyć w liturgii odprawianej w cerkwi. Również polscy wyznawcy prawosławia zapewne tłumnie udadzą się do swoich świątyń. Najwięcej grekokatolików mieszka w województwie podlaskim. Z okazji Niedzieli Palmowej, w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku liturgii przewodniczył będzie więc ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.
Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w naszym kraju. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują, że osób wyznających tę religię jest w Polsce około 450-500 tys.
Tradycje związane z Niedzielą Palmową w religii grekokatolickiej
W prawosławną Niedzielę Palmową, podobnie jak w kościele rzymskokatolickim, odczytuje się Ewangelię o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. W liturgii tego święta nie ma jednak fragmentu o męce Chrystusa.
Palmy przynoszone do świątyni są dużo skromniejsze od tych widywanych w kościołach zachodnich katolików. Jako że Niedzielę Palmową nazywa się w tradycji wschodniosłowiańskiej również Wierbnicą lub Niedzielą Wierzbową, są to najczęściej zielone gałązki właśnie z tego drzewa. Czasem przewiązane są one kolorowymi wstążkami oraz ozdobione naturalnymi bądź sztucznymi kwiatami. Wierni mogą wykorzystywać także gałązki forsycji.
Co ciekawe, w cerkwiach z tej okazji nie odbywają się konkursy na najpiękniejszą czy największą palmę, bez których ciężko wyobrazić sobie ten dzień w kościele rzymskokatolickim. Poświęcone palmy przechowywane są do następnego roku. Zazwyczaj umieszcza się je za ikoną, by chroniły dom i domowników przed wszelkimi niebezpieczeństwami. W kolejną Niedzielę Palmową zastępuje się je nowymi gałązkami, a stare zgodnie z tradycją należy zakopać lub spalić (nie powinno się ich wyrzucać).
Dzień ten, podobnie jak w kościele rzymskokatolickim, rozpoczyna Wielki Tydzień.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Prawosławna Wielkanoc 2024 - kiedy wypada? Jakie są prawosławne tradycje wielkanocne?
- Prawosławie w Polsce. Co jest jego istotą?
- Jej prawosławie. "Człowiek nie może być bez wiary"
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: dzieje.pl, podlaskie24.pl
Źródło zdjęcia głównego: dimid_86/GettyImages