Wigilia Bożego Narodzenia w Ukrainie - 6 stycznia czy 24 grudnia?
Święta Bożego Narodzenia niosą chrześcijanom nadzieję, która w obecnych, niespokojnych czasach jest bezcenną wartością. Wiary w lepszą przyszłość potrzebują szczególnie Ukraińcy, którym wojna odebrała codzienną radość, a przyniosła strach i cierpienie.
Mimo przelatujących nad głowami rakiet i nieustannych walk na froncie mieszkańcy zaatakowanego przez Rosję kraju wychodzą na ulice, by 6 stycznia, czyli w obchodzoną według kalendarza juliańskiego Wigilię Bożego Narodzenia, jednoczyć się z rodakami i wspólnie tworzyć namiastkę świąt. Niektórzy Ukraińcy postanowili jednak odciąć się od praktykowanych na Wschodzie zwyczajów, zbliżyć do zachodnich tradycji i celebrować narodziny Jezusa w grudniu.
- "Można obchodzić i tak, i tak. Zależy, jak kto czuje. Osobiście obchodzę w styczniu", "Ja w styczniu, ale mój ukochany obchodzi w grudniu" - komentują w reportażu Bianki Zalewskiej mieszkańcy Kijowa.
Święta w cieniu wojny. Jak Ukraińcy spędzają Boże Narodzenie?
Bianka Zalewska wybrała się na główny plac w Kijowie, by zapytać Ukraińców o plany na tegoroczne święta. Na stołach mieszkańców stolicy nie zabraknie między innymi tradycyjnej kutii i kaszy. Wierni zamierzają śpiewać kolędy, jednak już nie tak radośnie jak miało to miejsce dotychczas, przed wybuchem konfliktu zbrojnego.
- "Kiedyś świętowaliśmy i przy stole wznosiliśmy toast, aby nie było wojny. Teraz sens tych słów jest zupełnie inny. Ta wojna jest straszna i nikomu jej nie życzę", "Zdajemy sobie sprawę, że to mogą być nasze ostatnie święta. Wszystko się może zdarzyć. Na pewno wykonam więcej telefonów do bliskich i do przyjaciół", "Minione lata były weselsze. Teraz to święta ze łzami w oczach. Z jakimś smutkiem, ale też z wiarą w przyszłość" - wyznają rozmówcy Bianki Zalewskiej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niesamowita inicjatywa Igora Tracza. Do współpracy namówił samego Marcina Gortata
- Święta na obczyźnie. Jak uchodźcy z Ukrainy spędzą Boże Narodzenie?
- Szkolą ukraińskie psy, by pomogły dzieciom znieść wojenną traumę. "Chłopczyk w końcu pozwolił się opatrzyć"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Bianka Zalewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN