Razem z Ukrainą

Święta na obczyźnie. Jak uchodźcy z Ukrainy spędzą Boże Narodzenie?

Razem z Ukrainą

Autor:
Maria
Czarniecka
Reporter:
Michał Malinowski
Pierwsze święta w Polsce dla rodzin z Ukrainy

To będą wyjątkowo trudne święta dla tych, którzy będą je obchodzić z dala od swojego kraju i najbliższych. Tysiące wolontariuszy robi wszystko, co w ich mocy, by w tym czasie mogli poczuć chociaż namiastkę rodzinnej atmosfery. Studio Dzień Dobry TVN odwiedziły Weronika Marczuk, która mówiła o udzielanej potrzebującym pomocy oraz Anna Slipczenko, uchodźczyni z Ukrainy, która Boże Narodzenie spędzi poza ojczyzną.

Święta Ukraińców w Polsce

Jeszcze rok temu nikt nie spodziewał się, że święta Bożego Narodzenia 2022 będą tak trudne. Miliony obywateli Ukrainy będzie celebrować ten czas w innym kraju i z inną rodziną. Jedną z tych osób jest Anna Slipczenko. W tym roku do wigilijnej kolacji zasiądzie z koleżankami z Ukrainy, które tak samo jak ona opuściły ojczyznę z powodu wojny.

- Tęsknię za ojczyzną i cierpię z powodu tego, co dzieje się w moim kraju - mówiła w dzień Dobry TVN. - Codziennie marzę o tym, żeby to się jak najszybciej skończyło - dodała.

Osoby prawosławne Boże Narodzenie tradycyjnie obchodzą dwa tygodnie później niż katolicy. W tym roku Ukraińska Cerkiew zezwoliła na świętowanie w tym samym terminie. Wszystko po to, by móc ten czas spędzić z innymi wyznawcami chrześcijaństwa. To wszystko jednak będzie możliwe za sprawą tysięcy wolontariuszy, którzy prężnie pracują, pomagając sąsiadom zza naszej wschodniej granicy.

- Nasi wolontariusze nie będą mieli normalnych świąt, a wręcz odwrotnie, będziemy chcieli stworzyć tę atmosferę dla ludzi, którzy nie za bardzo wiedzą, co w tym czasie robić - tłumaczyła Weronika Marczuk, która od miesięcy jest zaangażowana w czynną pomoc swoim rodakom.

Jolanta Kwaśniewska: "Pomoc to dla mnie przywilej"

Zaangażowana w pomaganie jest również była Pierwsza Dama Jolanta Kwaśniewska. - Kiedy zaczęliśmy zastanawiać się nad skalą potrzebnej pomocy, była przerażająca - przyznała. - Do dnia dzisiejszego przyjęliśmy pomoc o wartości 50 milionów dolarów - podkreśliła.

Jolanta Kwaśniewska: “Pomaganie to przywilej”
Jolanta Kwaśniewska: “Pomaganie to przywilej” Źródło: Dzień Dobry TVN

Początki nie były proste, bo założycielka Fundacji "Porozumienie bez Barier" nie miała jeszcze styczności z tak spontaniczną akcją na taką skalę. - Musieliśmy się wszystkiego nauczyć, dopiero tworzyliśmy program, przyjmowaliśmy kolejnych ludzi do pracy - opowiadała. Jak dodała, księgowa potrzebowała kolejnych trzech osób do pomocy, by móc wszystko odpowiednio udokumentować. Jednak wyzwanie nie zraziło ani byłej Pierwszej Damy Polski, ani jej pracowników. - Pomaganie to dla mnie przywilej - zapewniła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Maria Czarniecka

Reporter: Michał Malinowski

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Pozostałe wiadomości