Dla kogo obowiązkowe szczepienia?
Prof. Horban pytany w TVN24, czy podjęto decyzje dotyczące obowiązkowych szczepień dla niektórych grup zawodowych, przekazał, że "decyzji nie ma, ale jesteśmy bardzo blisko wydania zaleceń".
W kontekście konkretnych grup zawodowych do obowiązkowych szczepień, profesor wskazał na "pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza wszystkich, którzy mają kontakt z pacjentem". Jego zdaniem, "niemal pewne jest, że ta grupa zostanie objęta obowiązkowymi szczepieniami".
Horban podkreślił, że do rozważenia są obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli.
- Część nauczycieli jest niezaszczepiona, a ta grupa zawodowa jest narażona na zakażenie poprzez liczny kontakt z dziećmi - dodał.
Jak przekazał przewodniczący Rady Medycznej, mogą się pojawić zalecenia dotyczące obowiązkowych szczepień dla pracowników administracji "pracujących na pierwszej linii frontu, mających kontakt z masowo pojawiającymi się petentami", pracowników sklepów wielkopowierzchniowych i służb porządkowych.
Horban wyraził nadzieję, że decyzje te zostaną podjęte do końca przyszłego tygodnia. Jak zaznaczył, koszty obowiązkowych szczepień pokrywa państwo.
O kwestię obowiązkowych szczepień pytany był także pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Przyznał, że w Radzie Medycznej przy premierze takie głosy są powszechne. - Niemniej, nie mamy tego rodzaju decyzji żadnych podjętych - zaznaczył Dworczyk, wskazując, że takie rozwiązania są zastosowane tylko w kilku krajach UE.
Dopytywany o inne grupy zawodowe - np. nauczycieli czy policjantów - Dworczyk odpowiedział, że WHO nie rekomendowała, aby szczepienia przeciwko Covid-19 były obowiązkowe.
- Natomiast nie można wykluczać żadnych wariantów, np. związanych z tym, że część grup zawodowych może być zobowiązana do szczepień. Ale w tym momencie nie ma żadnych takich decyzji" - dodał.
Kontrola obowiązkowych szczepień przez pracodawcę
W fazie rozważań jest również kwestia weryfikacji obowiązkowych szczepień przez pracodawców. Michał Dworczyk, szef KPRM w Programie 1 Polskiego Radia, zwracał uwagę, że tego rodzaju postulaty zgłaszali pracodawcy podczas konsultacji dotyczących walki z Covid-19 i budowy Narodowego Programu Szczepień.
- Różnego rodzaju analizy są prowadzone w związku z tym, że w Polsce, podobnie jak w większości krajów UE, widzimy spowolnienie tempa rejestracji na szczepienia, a w konsekwencji analizujemy możliwości wzmocnienia różnego rodzaju zachęt - dodał.
Zastrzegł jednak, że weryfikacja szczepień przez pracodawców to jedynie jedno z analizowanych rozwiązań. Dworczyk podkreślił, że analizy poszczególnych propozycji dotyczą również ich zgodności z konstytucją.
- Możemy się liczyć z tym, że przepisy mające na celu zahamowanie pandemii, które byłyby wprowadzane w trakcie IV fali (...) będą uwzględniały fakt tego, czy ktoś przebył chorobę, jest zaszczepiony bądź ma negatywny wynik testu na Covid-19 - powiedział szef KPRM.
Pytany o możliwe wprowadzenie w Polsce rozwiązań na wzór francuskich, Dworczyk oświadczył, że nie można wykluczać żadnych rozwiązań.
- Bardzo uważnie śledzimy, co się dzieje w innych krajach. Natomiast musimy pamiętać, że Polska ma swoją specyfikę i proponowane rozwiązania muszą być dostosowane do sytuacji w Polsce. Nie robiłbym prostych kalek - podkreślił.
Akcja edukacyjna w Polsce
Poinformował, że rząd przygotowuje się do długofalowej akcji edukacyjnej. - Polska jest krajem, w którym dorośli nie są przyzwyczajeni do szczepień - widać to po wynikach szczepień na grypę (...) - dlatego musimy pracować nad zmianą pewnych postaw społecznych - powiedział Dworczyk.
Zapowiedział, że informacje na ten temat ma przedstawić w najbliższych dniach Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Według danych resortu zdrowia ze środy w Polsce od końca grudnia ub.r., gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano ponad 33,9 mln szczepień. Liczba w pełni zaszczepionych osób przekroczyła 17,1 mln.
Zobacz także:
- Wybuch chemikaliów w Niemczech. Toksyczna chmura wędruje nad Polskę
- Babcie chętniej zajmują się dziećmi córki niż syna? "Kobiety częściej proszą swoje mamy o pomoc"
- Anna Karczmarczyk urodziła swoje pierwsze dziecko. Już planuje kolejne? "To był dobry poród"
Zobacz wideo: "Chcemy później wyjechać za granicę, więc chcemy mieć to już za sobą". Liczba zaszczepionych rośnie, ale bardzo powoli
Autor: Daria Pacańska
Źródło: PAP