Kiedy ta sytuacja może się zmienić? Jak rozpoznać, że trafiliśmy do hochsztaplera?
Szukając pomocy w kryzysie psychicznym, musimy dokonać wszelkich możliwych starań, by odpowiedzialnie wybrać osobę udzielającą nam wsparcia. W przeciwnym razie możemy sobie poważnie zaszkodzić.
Paulina Gałązka często angażuje się w ważne akcje społeczne. Tym razem nie jest inaczej – październik to miesiąc świadomości raka piersi, więc Paulina zachęca do regularnych badań.
"Będę w gabinecie równie rzetelny jak jako dziennikarz".
- Dowiedziałam się o sobie wiele rzeczy - przyznaje aktorka.
Sprawdź drogę rozwoju w Polsce.
Są kobiety, które po odejściu męża, nie chcą już kolejnego związku. Dlaczego? Co sprawia, że wolą być singielkami?
Coraz więcej uzależnień spowodowanych jest zachowaniami społecznie akceptowanymi, a nie przez substancje psychoaktywne. Nałogi takie noszą nazwę uzależnień behawioralnych. To szeroka grupa uzależnień, a lista zaliczanych tam nałogów stale się powiększa.
Zaburzenia osobowości to częste schorzenia psychiatryczne. Wyróżniamy wiele ich rodzajów, jednym z nich jest osobowość paranoiczna, której najbardziej charakterystyczną cechą jest nadmierna podejrzliwość w stosunku do otoczenia oraz wrażliwość na krytykę.
Osobowość anankastyczna jest jednym z zaburzeń, które zaliczane są do schorzeń psychiatrycznych. Podstawową jej cechą jest nadmierny perfekcjonizm przejawiający się w wielu dziedzinach życia. Tej cesze towarzyszy ciągły niepokój i napięcie emocjonalne.
Histrioniczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się teatralnym zachowaniem osoby, mającym na celu ściągnięcie na siebie uwagi otoczenia. Towarzyszy mu również wysoka zmienność uczuciowa.
Brak "odciętej pępowiny" to częsty problem i powód rozpadu wielu związków. - Mama zabierała mu całą pensję i wydzielała tygodniowe kieszonkowe, to było dla niego normalne - opisuje Asia. Jak rozpoznać toksyczną relację z rodzicem? Czy jest szansa, by taki związek uratować? Wyjaśniamy.
W piątek, 12 listopada zostanie wyemitowany kolejny odcinek "Projektu Lady". Tym razem uczestniczki czeka wiele niespodziewanych emocji. Dziewczęta otrzymają informację o spotkaniu z rodzinami. Niestety, nie wszyscy zareagowali pozytywnie.
Autyzm zwykle diagnozowany jest u dzieci, jednak są i dorośli, którzy o zaburzeniu dowiadują się po kilkudziesięciu latach życia. Początkowo taka informacja może wzbudzić niepokój i strach. - Myślą, że teraz dostaną jakąś łatkę, że jest z nimi coś nie tak, że są wadliwi - mówi nam psycholog Zuzanna Butryn.
Reporter TVN24 Rafał Poniatowski zachorował na czerniaka. Niestety badania wykazały, że rak się rozsiał i przerzuty pojawiły się na wielu organach. W tym roku obchodzimy pierwszą rocznicę śmierci reportera Rafała Poniatowskiego. Jeden z najlepszych reaktorów i redakcyjny kolega relacjonował najważniejsze wydarzenia w TVN 24 przez 20 lat.
23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta jest jedną z najczęstszych, z jakimi się borykamy. Zalicza się do głównych przyczyn samobójstw. Upowszechnianie wiedzy na jej temat poszerza społeczną świadomość oraz obala stereotypy i uprzedzenia. W studiu Dzień Dobry TVN pojawili się Joanna Poremba, prezeska Fundacji Melancholia, razem z mężem Jackiem oraz psychiatra, Sławomir Murawiec.
Programowanie neurolingwistyczne (NLP) początkowo miało być nową formą psychoterapii. Ostatecznie jednak NLP nie uzyskało aprobaty środowiska naukowego, a współtwórcy technik programowania neurolingwistycznego rozpoczęli masową działalność wydawniczą i szkoleniową. Czym jest NLP?
Twórcy platformy służącej dobieraniu specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego zorganizowali #AKCJAMEDYK. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia i obejmuje darmowe porady psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów. O genezie akcji oraz atmosferze panującej w środowisku medycznym opowiedzieli nam organizator Łukasz Pstrong, oraz chirurg, onkolog, dr n. med. Paweł Kabata.
"Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową" - pod takim hasłem odbędzie się wspólna debata Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Marszałka Senatu. O dramatycznym stanie opieki psychiatrycznej w Polsce mówili w naszym programie szef Fundacji Jurek Owsiak i psychoterapeutka Dorota Minta.
Pęd życia i natłok pracy sprawia, że niektóre pary nie mają czasu i siły na seks. Relacje, w których życie seksualne nie istnieje, nazywane są białymi związkami. Czym się charakteryzują i jakie są przyczyny braku bliskości? O tym opowiedział nam seksuolog i psychoterapeuta Andrzej Gryżewski.
W czasie "ustawień rodzinnych" obce osoby wcielają się w role naszych najbliższych. Cały seans nadzoruje guru, który z założenia jest wszechwiedzący. Co o kontrowersyjnej metodzie Hellingera sądzą psychologowie? Dlaczego została zakazana w Niemczech? W Dzień Dobry TVN psycholog, psychoterapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Zofia Milska-Wrzosińska wytłumaczyła, dlaczego metoda Hellingera wzbudza tak wiele kontrowersji w środowisku terapeutów.
Szacuje się, że w Europie jedna piąta pacjentów, którzy trafiają do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej cierpi na zaburzenia lękowe. Jakie są przyczyny nerwicy? Jak wygląda napad paniki? Jakie są objawy zaburzeń lękowych? Jak się leczy nerwicę lękową? Czy w tym przypadku skuteczniejsze są leki czy psychoterapia? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem Robertem Rutkowskim.
Tiger Woods, Michael Douglas i David Duchovny - to znane osoby, które przyznały się do seksoholizmu. Ile razy dziennie ktoś musi uprawiać seks, by można było go określić mianem seksoholika? Jakie są przyczyny seksoholizmu? Jak jest korelacja między wykorzystywaniem seksualnym w dzieciństwie a seksoholizmem w życiu dorosłym? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli psychoterapeuci: Natalia Smogulecka i Paweł Sikora.
Psychoterapeuta dr Arvinder Singh stworzył 10 typów kobiet, o których najczęściej fantazjują mężczyźni. Okulary, szpilki, uczennice. Jednak oprócz typów oczywistych istnieją jeszcze takie, o których mężczyzn nie podejrzewaliśmy. Aż to tej pory. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był psychoterapeuta Robert Rutkowski.
Polacy coraz częściej potrzebują pomocy psychologicznej. Częściej zapadamy na choroby psychiczne niż kiedyś. Szybki tryb życia, zmiana empatii, rozpadające się związki, sytuacje generujące lęki i niepewności. Nieleczone zaburzenia psychiczne prowadzą do pogłębiana się ich oraz rzutują na otoczenie, które staje się bezradne. Czy boimy, że "mamy świra"? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy całą palestrę psychoterapeutów: Dorota Krzywicka, Maria Rotkiel oraz Małgorzata Bajko.
Nie krytykuj, zajmuj się domem i dziećmi, nie wymagaj zbyt dużo od mężczyzny. Piotr Pałagin jest lekarzem pediatrii i homeopatii i zajmuję się psychoterapią rodzinną. W czym upatruje przyczyny kryzysu męskości? Przez co mężczyźni tracą swoją męskość? Dlaczego rozpadło się małżeństwo Pana Piotra?
Wspólne fotografowanie, wspólne podróże, wspólne prowadzenie bloga i... Oto historia małżeństwa, które robi wszystko razem. Czy to nie jest nudne? Nie - przynajmniej dla nich. A jak na to patrzy Zygmunt Chajzer, który robi z żoną wszystko osobno (no prawie wszystko...) i psychoterapeuta Katarzyna Miller? Sprawdźcie.