Jest wdową od kilku lat i nadal chce być sama. "Miłość ostatecznie kończy się bólem"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o małżeństwo i przyjaźń?
Jak zadbać o małżeństwo i przyjaźń?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Po śmierci ukochanej osoby, naturalne jest, że nie wchodzi się od razu w nową, romantyczną relację. Zwykle musi upłynąć sporo czasu, zanim wdowa znów otworzy serce na miłość. Jednak są kobiety, które po odejściu męża, nie chcą już kolejnego związku. Dlaczego? Co sprawia, że wolą być singielkami?

Międzynarodowy Dzień Wdów

Międzynarodowy Dzień Wdów to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2010roku. Ma ono na celu zwrócenie uwagi na sytuację kobiet i ich dzieci po śmierci mężów, niezależnie od ich wieku i pochodzenia. ONZ wezwało do przestrzegania Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet oraz innych traktaóow dotyczących praw człowieka. 

Za późno na nowy początek?

- Mąż był pierwszym mężczyzną w moim życiu i wydaje mi się, że będzie tym ostatnim - powiedziała Alina. 64-latka 10 lat temu została wdową. Przez dekadę nie weszła w nowy związek i jak deklaruje, wcale tego nie potrzebuje.

- Kiedy zmarł mój mąż, trudno było mi się podnieść psychicznie. Ale były moje dzieci, rok później urodził się pierwszy wnuk, więc czułam, że mam dla kogo żyć i muszę sobie z tym poradzić. A później to już się nie obejrzałam i minęło kilka lat. Wypełniłam tę pustkę w sercu pracą i kolejnymi wnukami. Teraz to one są dla mnie największą miłością - dodała 64-latka.

Na pytanie, dlaczego Alina nie zdecydowała się wejść w nowy związek, nie ma jednej, prostej odpowiedzi. - Myśląc o tym z perspektywy czasu, to powodów jest wiele. Na początku nie wyobrażałam sobie, że mogłabym kogoś innego pokochać. Mój mąż był tą jedną miłością mojego życia. Później, kiedy trochę czasu minęło, pomyślałam, że chyba ja już jestem za stara na chodzenie na randki i zaczynanie wszystkiego od nowa. Starsza pani, grubo po 60-tce miałaby szukać pana w internecie albo w sanatorium? To śmieszne i nie dla mnie. Teraz to już nie wyobrażam sobie, żeby jakiś obcy człowiek chodził mi po domu i oczekiwał, żebym mu zrobiła pranie i ugotowała obiad. Dobrze jest mi samej. Cenię moją wolność - podkreśliła kobieta.

Alina bez zawahania przyznała, że nie brakuje jej romantycznych chwil. - Kwiaty i prezenty kupują mi dzieci albo wnuki, do kina chodzę z koleżankami, do kawiarni też. Braku bliskości nie odczuwam, bo dostaję mnóstwo czułości od rodziny. Nie nudzę się, nie jestem samotna. Posiadanie partnera nie jest dla mnie wyznacznikiem szczęścia i spełnienia. Ja już byłam raz zakochana. Wcześnie wyszłam za mąż i zostałam mamą. A teraz mam wreszcie czas, żeby poznać samą siebie. To nowy etap w moim życiu - stwierdziła emerytka.

Dlaczego zrezygnowałam z miłości?

55-letnia Maria 4 lata temu pożegnała swojego męża. Mężczyzna przez rok walczył z rakiem płuc. Maria dzielnie mu towarzyszyła.

- Dlaczego zrezygnowałam z miłości? Miłość kojarzy mi się z czymś pięknym, ale ostatecznie kończy się bólem, cierpieniem i stratą. Nie mam już siły, żeby znowu przechodzić przez to samo - wyznała nasza bohaterka. - Byliśmy małżeństwem przez 20 lat. Bywało różnie, mieliśmy wzloty i upadki, ale koniec końców zawsze wychodziliśmy na prostą. Ostatni rok życia męża to była gehenna, ale wbrew pozorom bardzo nas do siebie zbliżyła. Nigdy nie spędziliśmy tyle czasu razem, jak wtedy. To było tak, jak w tym powiedzeniu - na dobre i na złe - wspomina Maria.

55-latka obserwowała, jak jej ukochany mąż odchodzi. To złamało jej serce. - Od chwili diagnozy czas jakby nagle przyspieszył. Wpadliśmy w wir chemioterapii, leczenie przez chwilę dało mu trochę ukojenia, ale potem pojawiły się przerzuty i już właściwie nie wychodziłam ze szpitala. Cały czas byłam przy nim. Kiedy były przerzuty do mózgu, lekarze oswajali mnie z myślą, że nadchodzi najgorsze. Powoli go traciłam. Po śmierci bardzo długo nie mogłam dojść do siebie. Teraz jest już lepiej, jakoś poukładałam sobie to życie na nowo. Moi synowie często mówią mi, że może fajnie byłoby, gdybym znalazła przyjaciela. Może takiego, który też jest wdowcem i mielibyśmy taki wspólny mianownik. Ale mi to się nie mieści w głowie - wyznała Maria.

Kobieta z powodu przykrych doświadczeń zamknęła serce na miłość. Czy kiedyś się to zmieni? - Nie wiem, czy będę wstanie znów pokochać, bo nie chciałabym drugi raz przechodzić przez to samo. To poczucie straty jest okropne. Poza tym, mam takie myśli, że nowy związek, to byłoby jak zdrada mojego męża. Nie wyobrażam sobie siebie u boku kogoś innego - podsumowała.

Wdowy - jaki mają stosunek do związków?

Jak wyjaśnia psychoterapeutka Ewa Olszewska, wejście w nową relację po śmierci męża jest bardzo trudne i nie każda kobieta jest gotowa na taki krok.

- W wielu przypadkach panie potrzebują dużo czasu, by po pierwsze oswoić się z nową sytuacją i nową rzeczywistością bez partnera, który towarzyszył im przez kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Po drugie muszą uporać się z traumą, przepracować to, co je spotkało, bo tak bardzo były przywiązane do męża i do życia z nim. W pogodzeniu się ze stratą pomocne jest wsparcie specjalisty, który podpowie, jak nazwać uczucia, które nam towarzyszą i da nam "narzędzia", by powoli je wyciszać - powiedziała Ewa Olszewska, psychoterapeutka. - Co ważne, w początkowej fazie, po stracie, pozwólmy sobie przeżyć te emocje, smutek, żałobę, nie zagłuszajmy ich różnymi bodźcami. To ważny element procesu adaptacji do nowych realiów - dodała ekspertka.

Do gabinetu psychoterapeutki często trafiają kobiety, które zostały wdowami. Jaki mają stosunek do miłości i nowych związków? - Wbrew pozorom, mimo że tak popularne jest teraz randkowanie przez internet i powstają programy, które łączą ludzi w pary, to jednak zdecydowana większość moich pacjentek, seniorek, nie chce już wchodzić w relacje. Ich najczęstsze argumenty to: że ich czas już minął, one to już kochały, one mają swoje przyzwyczajenia i nie będą się dla kogoś zmieniać. Kolejno za tym idą obawy: a co jeśli ja mu się już nie spodobam, bo mam swoje lata, już nie wyglądam tak, jak 10-20 lat temu. A co, jeśli dzieci go nie zaakceptują, a jak po czasie mnie zostawi dla młodszej? Taka blokada i sceptycyzm to najczęstsze z czym się spotykam w gabinecie. Im dłużej to trwa, tym trudniej im wyjść z tej próżni. Niestety, nie ma jednej, złotej rady na to, jak sobie z tym poradzić, albo sposobu na ponowne otwarcie. To wymaga indywidualnej pracy z terapeutą - zauważa Olszewska.

Z drugiej strony są kobiety, które wybierają samotność, bo to, ich zdaniem, da im szczęście. - Oczywiście, mam też i takie pacjentki, które po przepracowaniu tych pierwszych emocji, po pogodzeniu się ze śmiercią męża, zaczynają odżywać. Po wielu latach małżeństwa, po odchowaniu dzieci, często są już na emeryturze i, jak to mówią: "mają czas dla siebie". Żyją po swojemu, zaczynają podróżować albo robić rzeczy, na które wcześniej by się nie odważyły. Uważają, że partner by ich nie dogonił, że byłby, mówiąc kolokwialnie "kulą u nogi". Wcale nie potrzebują drugiej połówki albo romantycznej relacji, by być szczęśliwymi kobietami - podkreśla Ewa Olszewska.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Justin Paget/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"
Materiał promocyjny

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"
Materiał promocyjny

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?
Materiał promocyjny

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"
Materiał promocyjny

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki
Materiał promocyjny

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci
Materiał promocyjny

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas