Przebaczenie to wyjątkowy gest, który pozwala uwolnić się od gniewu, bólu i innych trudnych emocji. Decyzja o porzuceniu głęboko skrywanej urazy nie oznacza przyzwolenia na krzywdę, którą nam wyrządzono. Stanowi za to przepustkę do zmian, mających niebagatelny wpływ na jakość naszego życia. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym psycholożka społeczna dr Ewa Jarczewska-Gerc.
Przebaczenie - jakie przynosi korzyści?
Przebaczenie to nie tylko szlachetny gest wobec samego siebie czy drugiego człowieka, ale i szansa na odzyskanie wewnętrznej równowagi. Zdarza się, że przez lata nie jesteśmy w stanie zapomnieć krzywd, jakie zostały nam wyrządzone. Tym samym narażamy się na szereg trudnych emocji, znacząco utrudniających codzienne funkcjonowanie.
Problemy natury psychologicznej
Problemy natury psychologicznej
- Każda emocja jest procesem chemicznym. Tak powinniśmy myśleć o swoich uczuciach, o swoich procesach poznawczych. Każda nasza myśl, każde uczucie wywołuje zmiany w obszarze naszej krwi, naszej biochemii, naszego ciała. Można powiedzieć, że poczucie krzywdy, trauma lub też brak wybaczenia względem siebie to jest stan zapalny - zauważyła dr Ewa Jarczewska-Gerc. Podkreśliła też, że odpuszczenie win nie wymazuje z pamięci przykrości, jakich doświadczyliśmy. Pozwala za to odzyskać spokój i uniknąć bolesnych pomyłek w przyszłości.
- Przepracowanie traumy nie polega na zapomnieniu. To nie chodzi o to, że my zapominamy, że coś złego się wydarzyło. Rzeczywiście, dla dobrostanu psychicznego człowieka pozytywna przeszłość jest bardzo ważnym elementem, ale my tej przeszłości nie namalujemy, nie wymażemy tych krzywd. To polega na przewartościowaniu, na wyciągnięciu pewnych wniosków - wyjaśniła ekspertka w dziedzinie psychologii emocji, szczęścia i jakości życia.
Przebaczenie - czasochłonny i potrzebny proces
Wybaczenie wymaga nie lada wysiłku, ponieważ nierzadko wiąże się z przepracowaniem trudnych doświadczeń. Uporanie się z poczuciem krzywdy może zająć nawet kilka lat, zwłaszcza jeśli będziemy unikać konfrontacji z własnymi uczuciami, a co za tym idzie, wzbraniać się przed podjęciem ważnych decyzji.
- To jest nieprzyjemne, dlatego niektórzy uciekają od tego i na przykład zaczynają imprezować, angażują się w jakieś działania, które mają na celu uśpić te emocje. I właśnie to uśpienie często powoduje, że ta żałoba trwa jeszcze dłużej - stwierdziła dr Ewa Jarczewska-Gerc, jednocześnie zwracając uwagę na fakt, że w procesie przebaczenia niebagatelną rolę odgrywają dwa czynniki.
- Czas jest warunkiem koniecznym, bez tego się nie uda. Oczywiście nie mówimy o drobnych sprawach, kiedy wybaczamy to, że ktoś się spóźnił na spotkanie albo miał jakieś drobne przewinienie. Mówimy o rzeczach, które naprawdę były bardzo poruszające, które nas raniły, były bolesne (...). Drugim warunkiem jest praca, którą musimy włożyć w to, żeby wybaczyć sobie albo drugiemu człowiekowi - podsumowała doświadczona psycholożka społeczna.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Aseksualność. Kim są osoby, które nie odczuwają popędu?
- "Hipnoza nie jest kontrolą umysłu". Czy zatem jest bezpieczna?
- Wstydzę się za swoich rodziców. Czy to normalne? "Mijając ojca udawałam, że go nie widzę"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: martin-dm/Getty Images