"Hipnoza nie jest kontrolą umysłu". Czy zatem jest bezpieczna?

Hipnoza jako terapia czy hipnościema?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Hipnoza jako terapia czy hipnościema?
Hipnoza jako terapia czy hipnościema?
Firewalking dodaje odwagi
Firewalking dodaje odwagi
Mężczyzna na kozetce
Mężczyzna na kozetce
Ogrodnicza terapia
Ogrodnicza terapia
Zawód: przyjaciółka na telefon
Zawód: przyjaciółka na telefon
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?

Hipnoza wzbudza duże zainteresowanie. Coraz więcej osób po nią sięga, ale czy jest zupełnie bezpieczna? Na czym dokładnie polega? Kto powinien jej unikać? O to w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Bogumiła Van Den Broecka, prowadzącego kanał "Lupa Sceptyka".

Hipnoza - na czym polega?

W sieci odnajdziemy wiele powielanych mitów na temat hipnozy.

- Hipnoza jest dalej taką rzeczą, którą trzeba troszeczkę odczarowywać. (...) Odczarowując ten termin: hipnoza nie jest kontrolą umysłu czy czymś, co hipnotyzer może nam zrobić. Dotknąć nas i niczym za machnięciem czarodziejskiej różdżki sprawić, że będziemy robić to, co on chce. Hipnoza to jest proces oparty na współpracy. To sterowane używanie naszej wyobraźni. Przywoływanie różnych pozytywnych wspomnień i wrażeń oraz ćwiczenie różnych wybranych zachowań - tłumaczył Bogumił Van Den Broeck.

- Faktycznie okazuje się, że towarzystwa naukowe z Ameryki czy Wielkiej Brytanii zakwalifikowały hipnoterapię, która korzysta ze stanu hipnozy, do leczenia nerwic, napadów lękowych, a także do tego, by radzić sobie z bólem - dodał nasz rozmówca.

Mówi się, że każdy do pewnego stopnia może być zahipnotyzowany. - Wszyscy mamy taką cechę naszego mózgu, jak podatność na sugestię. (...) Hipnoza jest techniką wolontaryjną, czyli trzeba chcieć w to wejść i chcieć dać się zahipnotyzować - wyjaśnił. Jeśli będziemy stawiali opór, hipnoza po prostu nie zadziała.

Czy hipnoza jest bezpieczna?

Zdaniem Bogumiła Van Den Broecka hipnoza w niektórych przypadkach może być niebezpieczna. Powinny jej unikać osoby z wysoką podatnością na sugestię.

- Jeśli jesteśmy bardzo podatni na sugestię, to okazuje się, że nawet to, w jaki sposób zadamy komuś pytanie, może zniekształcić pamięć takiej osoby. (...) Hipnoza jako technika sugerująca, którą zresztą używał już sam Zygmunt Freud, została przez niego wykluczona jako sensowna technika do odzyskiwania utraconych wspomnień czy dochodzenia do źródła swoich psychologicznych problemów. Dlatego że bardziej generowała fantazję niż rzeczywiste wspomnienia - podkreślił prowadzący kanał "Lupa Sceptyka".

Czy hipnoterapia jest skuteczna? Kiedy warto z niej skorzystać? Posłuchaj całej rozmowy z gościem Dzień Dobry TVN w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości