Czym jest dexting?
Aplikacje randkowe na dobre zagościły w naszych smartfonach, więc długotrwałe relacje z poznanymi w sieci osobami już prawie nikogo nie dziwią. Pisanie z potencjalną randką na początku znajomości może być ekscytujące, jednak z każdym kolejnym dniem i tygodniem staje się uciążliwe - szczególnie, gdy w perspektywie nie widać szans na spotkanie w "realu". Potencjalny partner lub partnerka szuka wymówek przed randką, odkłada ją w czasie, odwołuje w ostatnim momencie, a może nawet o możliwości spotkania w ogóle nie wspomina. Niestety wielu osobom zdarzyło się nigdy nie wyjść z fazy pisania.
Detexting dzieje się właśnie wtedy gdy między dwoma osobami wytarza się silna więź, spowodowana regularną wymianą wiadomości. Codzienne "dzień dobry" i "dobranoc", opisywanie, co dzieje się w pracy, dopytywanie o plany, wysyłanie memów, wspólne żarty oraz flirt. Wszystkie te miłe aspekty utrzymywania kontaktu on-line sprawiają, że strony zaczynają czuć zauroczenie, a nawet – coś w rodzaju związku. Problem w tym, że znajomość, z różnych powodów, nigdy nie zostaje przeniesiona do realnego świata.
Związek, który nie istnieje
Termin dexting powstał z połączenia dwóch angielskich słów: dating (randkowanie) oraz texting (pisanie). Słowo ten stworzyła Amanda Bradford, twórczyni platformy randkowej oraz ekspertka w dziedzinie relacji międzyludzkich. W rozmowie z "Glamour" wyjaśniła, z jakimi konsekwencjami wiąże się relacja, która opiera się tylko i wyłącznie na wspólnym "klikaniu".
- Chociaż pisanie ze sobą jest czymś jak najbardziej w porządku, gdy budujemy jakąś relację, nie powinno ono być jej podstawą. Poświęcanie godzin na wysyłanie wiadomości do kogoś, kto nie ma zamiaru się z tobą spotkać, nie jest najlepszym wykorzystaniem twojego czasu – tłumaczyła Amanda Bradford.
Głównym problemem dexingu jest fakt, iż strony zaczynają żyć wyobrażeniami o potencjalnym partnerze i nie mogą ich zderzyć z rzeczywistością. Choć pisanie nie wymaga specjalnego wysiłku, to w tym przypadku, może być trudne emocjonalnie, ponieważ nie daje szansy na bliższe poznanie i prowadzi do rozczarowań. W skrajnych przypadkach ofiary dextingu zaczynają odczuwać zazdrość o życie "partnera", które ma w realu, choć tak naprawdę nie są parą. Dexting daje wrażenie bycia w związku i zamyka na znajomości zawierane z innymi osobami w rzeczywistości. Ponadto często niestety może skończyć się ghostingiem – czyli nagłym zerwaniem kontaktu bez podania przyczyny. Jeśli zależy nam na poznaniu kogoś nowego w sieci, warto ograniczyć czas pisania do kilku dni, by nie wpaść w pułapkę pisania bez celu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Partner stosuje metodę "ciepło i zimno"? Randkowy trener podpowiedział, co z tym zrobić
- Szukasz miłości? Wypróbuj date stacking. Nowy trend z TikToka ma już sporo fanów
- Ciężarna kobieta chodzi na randki. Z jakimi reakcjami spotyka się ze strony mężczyzn?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: www.glamour.pl/
Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images