Wylew podspojówkowy – jak poradzić sobie z nim domowymi sposobami

osoba, która ma zaczerwienione oczy
Wylew podspojówkowy. Co go wywołuje?
Źródło: Dimitri Otis/Getty Images

Wylew podspojówkowy to nic innego jak pęknięte naczynko w oku. Jest to dość uciążliwa dolegliwość, z reguły nie wiąże się ona jednak z poważnymi konsekwencjami dla ludzkiego zdrowia. Domowe sposoby na pęknięte naczynko w oku to jedno, natomiast konsultacja potwierdzająca, że podczas wylewu nie doszło do uszkodzenia głębszych struktur oka, to drugie. Tego ostatniego nie wolno pomijać. Mimo iż z wylewem podspojówkowym można poradzić sobie samemu, wizyta u okulisty jest konieczna.

Wylew podspojówkowy z reguły znika samoistnie bez śladu w ciągu dwóch tygodni od pęknięcia naczynka. U większości osób leczenie objawowe wylewu podspojówkowego nie jest konieczne, dlatego też wiele osób lekceważy konieczność wizyty u okulisty.

Wady wzroku i choroby oczu

Wady wzroku i choroby oczu

DD_20221104_Okulary_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Epidemia krótkowzroczności u dzieci
Epidemia krótkowzroczności u dzieci
Prezbiopia – problem nas wszystkich?
Prezbiopia – problem nas wszystkich?
Pielęgnacja skóry wokół oczu w wieku 20, 30, 40 i 50 lat
Pielęgnacja skóry wokół oczu w wieku 20, 30, 40 i 50 lat
Nowa, niebezpieczna moda - wybielanie oczu
Nowa, niebezpieczna moda - wybielanie oczu
Czym jest zespół suchego oka?
Czym jest zespół suchego oka?

Co to jest wylew podspojówkowy?

Wylew podspojówkowy to efekt procesu, w ramach którego przerwane zostają delikatne naczynia krwionośne spojówki. W wyniku wylewu krwi do ciała szklistego, w tzw. białej części oka pojawia się żywoczerwona, niebolesna plama. Wylew podspojówkowy należy odróżnić od intensywnego przekrwienia oka (tzw. czerwone oko) oraz od rozszerzonego naczynka oka.

Domowe sposoby na pęknięte naczynko w oku

Wylew podspojówkowy wchłania się z reguły samoistnie, natomiast istnieją leki i substancje, które wspomagają proces leczenia. Leczenie wylewu podspojówkowego powinno obejmować przede wszystkim przyjmowanie leków wzmacniających ścianki naczyń krwionośnych. Dzięki ich działaniu resorpcja przebiega nieco szybciej, a jednocześnie zmniejsza się ryzyko ponownego pęknięcia naczynka w oku. Ograniczone zostają także rozmiary wylewu. Do leczenia wylewu podspojówkowego najlepiej stosować preparaty z witaminą C oraz rutyną. Dobrze sprawdzi się również rozpuszczone wapno.

Jakie krople wybrać na pęknięte naczynko w oku?

Na pęknięte naczynko w oku warto stosować krople o formule sztucznych łez. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu oka i przywróceniu równowagi w obrębie spojówki takie krople pomagają w leczeniu wylewu podspojówkowego. Ułatwiają one przede wszystkim proces wchłaniania się krwi do wewnątrz uszkodzonego oka.

Podczas leczenia wylewu podspojówkowego nie powinno się stosować kropli obkurczających naczynia. Często dają one efekt przeciwny do zamierzonego: zamiast obkurczać naczynia, doprowadzają do ich rozszerzenia. W efekcie pojawia się zjawisko określane potocznie "czerwonymi oczami".

Podczas leczenia pękniętego naczynka należy zrezygnować również z kropli ze świetlikiem, rumiankiem. Nie powinno się stosować popularnych okładów z herbaty. Podczas procesu resorpcji nie zaleca się również przyjmowania aspiryny oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Przyczyny pękających naczynek

Pęknięte naczynko w oku może pojawiać się z bardzo różnych przyczyn. Do najczęstszych należą:

  • urazy mechaniczne, tarcie lub drażnienie oka;
  • nieprawidłowo dobrane lub używane soczewki;
  • zbyt długie noszenie soczewek;
  • suchość oka;
  • reakcja na aspirynę i polopirynę (i zawarty w nich kwas acetylosalicylowy), niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi jako wynik nadmiernego wysiłku fizycznego, ciągłego kaszlu, kichania, śmiechu, zaparć lub wymiotów;
  • kruchość naczyń krwionośnych – tzw. pajączki w takiej sytuacji często pojawiają się na całym ciele (nos, policzki, kończyny dolne);
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • niedobór witaminy K;
  • przedarcie otworu w siatkówce, które może oznaczać początek odwarstwienia siatkówki.

Wylew podspojówkowy może także być wyrazem innych, poważniejszych zaburzeń występujących w organizmie. Pęknięte naczynko w oku może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, schorzeniami przewodu pokarmowego lub nadciśnieniem tętniczym.

Pęknięte naczynko w oku u dziecka

Pęknięte naczynko w oku u niemowlaka wzbudza niepokój rodziców, natomiast jest to najczęściej wynik urazu mechanicznego lub – w przypadku noworodków – pozostałość po wysiłku przeciskania się przez kanał rodny.

U dziecka pęknięte naczynko to najczęściej wyraz nieświadomego tarcia oczu, mikrouderzenia, z którego dziecko często może nie zdawać sobie sprawy. Również w tym przypadku należy udać się na kontrolną wizytę u okulisty.

Możliwe powikłania po wylewie podspojówkowym

Leczenie pękniętego naczynka w oku wymaga kontrolnej wizyty u lekarza. Szczególnie jest ona ważna w przypadku osób cierpiących na choroby ogólnoustrojowe. U pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym lub miażdżycą wylew podspojówkowy może oznaczać błędy w leczeniu podstawowej choroby. Jeśli wylew jest wynikiem urazu mechanicznego, konieczne jest wykonanie ultrasonografii oka. Wykluczyć bowiem trzeba wystąpienie odwarstwienie siatkówki.

Zdarza się również, że wylew nie wchłania się sam. W takiej sytuacji konieczne jest chirurgiczne usunięcie krwotoku z ciała szklistego. Zabieg ten wykonywany jest jednak wyłącznie prywatnie. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości